Poslanci koalice zamítli program schůze svolané ke zdravotnictví
ČTKPoslanecká sněmovna po téměř dvouhodinové diskusi zamítla program mimořádné schůze svolané ke zdravotnictví. Koalice tak znemožnila schůzi svolanou ČSSD kvůli krizi ve zdravotnictví, jež hrozí v důsledku odborářské iniciativy Děkujeme, odcházíme.
Poslanecká sněmovna v úterý po téměř dvouhodinové diskusi zamítla program mimořádné schůze svolané ke zdravotnictví. Jednání tím skončilo. Proti programu hlasovali poslanci koalice ODS, TOP 09 a VV.
Opoziční sociální demokraté schůzi svolali kvůli krizi ve zdravotnictví, která podle nich hrozí v příštím roce v důsledku odborářské iniciativy Děkujeme, odcházíme. V jejím rámci už na protest proti nízkým platům podalo výpověď více než 3 500 nemocničních lékařů.
Před schválením programu měli podle jednacího řádu možnost vystoupit pouze poslanci s takzvaným přednostním právem. Diskuse se proto omezila na debatu předsedů klubů, představitelů Sněmovny a ministrů. Sociální demokraté apelovali na schválení programu proto, aby mohli diskutovat i řadoví poslanci.
Koalice to ale neumožnila. Opozice proto téma otevře znovu v lednu, až bude jasné, kolik lékařů přesně z nemocnic odchází, uvedl stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath.
Podle opozice se krize plně projeví na přelomu února a března, kdy lékaři opustí svá pracovní místa. Požaduje po vládě, aby začala situaci řešit a připravila krizový plán, jak se s odchody lékařů vyrovnat.
„ČSSD naléhavě upozorňuje vládu, že musí konat. Musí přijmout rychlý realistický plán, který povede k tomu, že se vyloučí negativní dopady na zdraví našich občanů. Vláda má odpovědnost za to, aby lidé měli přístup ke kvalitní péči," odůvodňoval program schůze úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Doplnil, že vláda by měla zvýšit úhrady za výkony a případně zvýšit příjmy zdravotního pojištění. „Je chyba spoléhat na mimořádné zdroje. Potřebujeme systém, aby se snížilo napětí, které v systému existuje," dodal Sobotka.
Místopředseda Sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek doplnil, že nejde pouze o problém krajů. Financování krajských nemocnic se podle něho skládá ze 75 procent z peněz od pojišťoven, ze 17 procent z hotovostních plateb pacientů, zbylých osm procent jsou peníze kraje. „Kdyby se měla začít zavírat oddělení, v havířovské nemocnici by zůstala otevřena oddělení rentgenu, patologie a psychiatrie," uvedl Zaorálek.
Lékařům podle něho vadí nejenom nízké platy, ale i celkový „nepořádek" ve zdravotnictví. Lékařům se prý nechce uskromňovat, když vidí předražené zakázky, hrozící korupci v lékové politice či netransparentní financování ve Všeobecné zdravotní pojišťovně.
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik doplnil, že i „vrabci na střeše si cvrlikají, že nákupy předražené techniky proteče ročně 20 miliard korun". Problém s odchody lékařů by se podle jeho mínění mohl projevit i v budoucnosti, protože výpovědi podávají lékaři mladšího a středního věku.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 pak uvedl, že jakmile budou mít nemocnice v lednu konečné údaje o počtu výpovědí, zmapuje ministerstvo situaci geograficky i po oborech.
„V současnosti vyhrožuje výpověďmi 20 procent lékařů. Když odejde 20 procent, je to nepříjemný stav, ale každý slušný primář si s tím bez problémů poradí," uvedl Heger. Doplnil, že pokud jde o odchody po oborech, jsou nespokojeni především anesteziologové. „Bude-li jich více, budou muset být opatření razantnější," podotkl.
Část práce nemocničních lékařů by podle něho mohla přejít na ambulantní specialisty, kteří jsou na to připraveni, pokud na ně přejdou i úhrady.
Konstatoval, že pokud nastane skutečná krize, najde vláda peníze, kterými ji napraví. „Pokud se odehraje nějaká velká krize, například zemětřesení, tak ty peníze také budou, kdyby se měly natisknout. Ale my uděláme všechno pro to, aby se to nestalo," dodal Heger.
Přislíbil, že uvede v život reformy, které má připraveny. „Nepořádky jsme připraveni řešit. Pokud bude koalice u vlády, určitě provede reformní změny, a pokud nás vystřídáte, budete rádi, že jsou provedeny," podotkl Heger. Jako příklad uvedl změny v systému vzdělávání, které začnou platit v příštím roce.
V rámci akce Děkujeme, odcházíme podalo v nemocnicích výpověď více než 3 500 ze 16 000 lékařů. Postiženo je 78 ze zhruba 190 nemocnic v ČR. Nejhorší situace vládne zřejmě na Vysočině, kde podalo výpověď 80 procent lékařů. Celkově nejvíc výpovědí je v krajích Moravskoslezském a Jihomoravském — po 553. Ministr Heger vyzval v pátek lékaře, aby s výpovědí počkali a dali mu čas na nastartování reforem, které přesměrují peníze do platů.
Lékaři žádají až trojnásobek průměrného platu v zemi. Nyní mají v průměru 50 000 korun za práci s přesčasy a službami, chtějí 70 000 korun základního platu. Na splnění požadavku by bylo zapotřebí až šesti miliard korun.