Irák má po devíti měsících konečně vládu, vede ji opět Málikí
Roman BurešIrácký parlament schválil ministry kabinetu, jejž vede staronový premiér. Křesla jsou rozdělena mezi šíity, sunnity i Kurdy. Podle analytiků je ale vláda slabá a působí na ni příliš mnoho tlaků od zúčastněných stran i lokálních mocností.
Iráčtí poslanci schválili novou vládu. Stalo se tak v úterý, po devíti měsících politických rozmíšek, bojů o moc a intervencí soudních velmocí. Premiérem zůstává šíita Núrí Málikí, který bude sloužit již druhé období. V kabinetu zasedají zástupci všech významných politických sil v zemi. Pozorovatelé se ale obávají, že bude fungovat jenom s velkými obtížemi.
Kvůli sporům zůstaly neobsazeny tři významné posty — ministerstvo obrany, vnitra a národní bezpečnosti. Kurdští i sunnitští představitelé se dosud s Málikím přou, kteří konkrétní politici je budou kontrolovat.
Představitelé velmocí ovšem vznik vlády přivítali. Americký prezident Barack Obama jej přímo označil za „velký krok k národní jednotě“.
„Jejich rozhodnutí vytvořit inkluzivní partnerskou vládu je jasným odmítnutím snah extremistů, kteří se snažili o náboženské rozdělení (Iráku),“ uvedl Obama dále.
Parlamentní volby se v Iráku konaly 7. března a žádná z velkých stran v nich nezískala potřebnou většinu k sestavení vlády. Volby vyhrál sunnitsko-nacionální blok Irakíja Ajáda Alávího, Národní koalice za právní stát Núrího Málikího však získala jen o dva mandáty méně.
Dělba moci
Šíita Málikí získal nejdříve podporu konzervativního šíitského bloku Irácká národní aliance (INA), v němž je nejvlivnější frakce radikálního klerika Muktady Sadra. V listopadu se pak k dohodě připojily i Kurdistánská aliance a Irakíja. Dle dohodnutého rozložení sil byl prezidentem opět zvolen sekulární Kurd Džalál Talabání a sunnita Usáma Nudžajfí se stal předsedou parlamentu.
Z dvaačtyřicetičlenné vlády bude devětadvacet ministrů nových. Třináct zůstane z předchozího Málikího kabinetu. Šíité si udrží kontrolu nad ministerstvem pro těžbu ropy, sunnité získají ministerstvo financí a silové posty. Ministrem zahraničí zůstane Kurd Hošjar Zebárí. Ve vládě zasedne i jedna žena, Bušra Husajnová Sálehová.
Předseda vítězné Irakíje Ajád Aláví by měl nakonec stanout v čele nového koordinačně dohlížitelského orgánu — Národní rady pro strategické politiky. Rada má spolurozhodovat v bezpečnostních a mezinárodněpolitických otázkách, ale prozatím není jasné, zda bude mít i opravdovou moc.
Poslanci v úterý také schválili obecný plán na liberalizaci irácké ekonomiky, řešení současných náboženských problémů země a zlepšení vztahů se sousedními, převážně sunnitskými arabskými státy.
V proslovu před hlasováním parlamentu Málikí prohlásil, že sestavení vlády přijatelné pro všechny strany byl velmi těžký úkol.
„Neříkám, že tato vláda v každém svém tvaru uspokojí přání všech občanů, ani politických stran, ani moje ambice, ani ambice někoho jiného, protože je vytvořená za neobvyklých okolností,“ řekl s tím, že na obsazení tří posledních ministerstev pracuje.
„Potřebuji více času, abych si mohl lépe vybrat, a budu pokračovat ve studování kandidátů, abych se mohl rozhodnout opravdu na základě profesionality a efektivnosti,“ dodal premiér.
Stejně slabá jako ta minulá
Dle četných analytiků nebude mandát vlády dostatečně silný na to, aby vydržel politické tlaky všech zúčastněných stran. Za hlavní problém bývá většinou považován blok šíitských radikálů kolem Muktady Sadra, kteří již jednou Málikího vládu v minulosti opustili.
Mnohem větší ambice než doposud budou mít ale i Kurdové, kteří v březnových volbách získali více hlasů než v minulosti. Jejich prioritami je uspořádání referenda o přiřazení města Kirkúk do kurdské autonomie a změna národního zákona o těžbě ropy, který by měl výrazně zvýšit jejich výnosy z těžby.
Jednou z méně viditelných překážek funkčnosti vlády je podle politického analytika z Bagdádské školy médií Hašíma Hassana také vztah Málikího s novým předsedou parlamentu Nudžajfím. „Tento vztah čekají velmi těžké zkoušky a nemuseli by se shodnout,“ řekl Hassan.
Podle Hassana je navíc většina ministrů technokraty, nikoliv odborníky na dané resorty. Očekává se tak, že jim potrvá dlouho, než se s novou rolí sžijí.
Jiný analytik, profesor bagdádské univerzity Alí Našmí, přímo uvedl: „Tato vláda je slabá stejně jako ta minulá. Může se kdykoliv zhroutit. Svých cílů dosáhnout nemůže.“
Další informace:
BBC News Iraqi parliament approves new government
The Guardian Iraq cobbles together new government after nine-month power struggle
AFP Obama congratulates Iraq on new government