Podle italských médií sice Silvio Berlusconi ustál hlasování o nedůvěře, atmosféra v zemi má ale ke klidu daleko. Postoj nemalé části veřejnosti k současné vládě zvýznamnily i úterní demonstrace v Římě, které přerostly ve výtržnosti dlouho nevídaného rozsahu.
Navzdory úternímu vítězství premiéra Silvia Berlusconiho v parlamentu zůstává Itálie v období politické nejistoty. Zdůrazňují to středeční vydání italských tiskovin, která se rovněž široce rozepisují o násilnostech, jež v úterý otřásly Římem.
„Jeho křehká většina závisí na tisícovce nesplnitelných slibů a neumožní mu prosadit žádné zákony,“ napsal levicový list La Repubblica. Berlusconi vyhrál, ale hra teprve začala, dodal list.
Berlusconi v úterý jen těsnou většinou tří hlasů odvrátil pád svého kabinetu při hlasování o nedůvěře vládě v dolní parlamentní komoře. Jeho vláda je oslabena vleklou pří s bývalým spojencem Gianfrancem Finim a tato roztržka se v posledních týdnech prohloubila.
„Premiér jedná s rozvahou. Ví, že vláda je velmi slabá, a nejprve se bude snažit slepovat kousky, pak teprve ji posilovat,“ píše komentátor listu Il Sole 24 Ore Stefano Folli. „Jsou dvě možnosti: pokusit se rozšířit většinu v parlamentu, nebo připravovat předčasné volby,“ usuzuje.
Podle listu La Repubblica zůstává cesta k předčasným volbám nejpravděpodobnější alternativou vývoje i po úterním hlasování. Volby dříve než v řádném termínu v roce 2013 připouští také konzervativní Corriere della Sera.
Po dva a půl roku stojí Berlusconi již potřetí v čele italské vlády. Předtím vykonával úřad premiéra krátce na přelomu let 1994—1995 a pak v letech 2001 až 2006. Podle průzkumů veřejného mínění se Berlusconi i přes své skandály stále těší popularitě a v případě voleb by největší zisk měla jeho strana Lid svobody a její spojenec, nacionalistická Liga severu. Současná pravicová koalice by tak Itálii vládla dál.
Tisk věnuje rovněž velkou pozornost násilnostem, při nichž bylo v úterý poničeno historické centrum Říma, když do demonstrace studentů pronikly skupinky výtržníků. Násilí odsoudili čelní političtí činitelé včetně levice.
Berlusconi prohlásil, že takové násilnosti nelze akceptovat a že poškozují pověst Itálie v zahraničí. Turisty hojně navštěvovaná třída Via del Corso a přilehlé uličky se na dvě hodiny staly dějištěm bitek na jedné straně se železnými tyčemi, dlažebními kostkami a petardami, na druhé straně se slzným plynem a obušky. Mezi pořádkovými silami bylo zraněno sedmapadesát osob, většinou lehká zranění utrpělo i dvaašedesát demonstrantů. Policie zadržela jednačtyřicet lidí.
Předseda opoziční Demokratické strany Pierluigi Bersani výtržnosti rovněž odsoudil, ale prohlásil, že rozumí mladým lidem protestujícím proti likvidační reformě vysokého školství.
Rozpočet na rok 2011 počítá se zkrácením většiny studentských grantových programů, dotací humanitním oborům a celkově škrty ve výši devíti miliard eur (225 miliard korun). Ve školství může v důsledku škrtů zaniknout až 130 tisíc pracovních míst.