Lid svobody se rozpadl, italská pravice je opět rozdělená
Petr JedličkaPředseda italské Poslanecké sněmovny Gianfranco Fini oznámil definitivní rozpad Lidu svobody (PDL) — velké pravicové platformy, kterou založil spolu se Silviem Berlusconim. Italská politická scéna se tak znovu přiblížila k předčasným volbám.
„PDL skončil, PDL již neexistuje.“ Těmito slovy v neděli učinil předseda italské Poslanecké sněmovny Gianfranco Fini definitivní tečku za dohady, jak bude vypadat budoucnost široké stranické platformy italské pravice.
PDL čili Lid svobody založil Fini společně se současným premiérem Silviem Berlusconim. V průběhu letošního července se ale neshody mezi oběma politiky vyhrotily. Fini se čtyřiačtyřiceti poslanci vytvořil vlastní parlamentní frakci Budoucnost a svoboda a Berlusconiho kabinet přišel o poslaneckou většinu.
Národovecko-konzervativní politik však zároveň v neděli uvedl, že je ochoten Berlusconiho vládu dál kriticky tolerovat. Rád by dle vlastních slov dospěl k dohodě, jež by premiérovi umožnila dovládnout do konce řádného období v roce 2012 a řešit akutní hospodářské problémy bez strachu z předčasných voleb.
Podle komentátorů se jedná o nabídku, kterou se musí Silvio Berlusconi vážně zabývat. Na 15. září je totiž ve sněmovně plánováno hlasování, se kterým vláda svázala svou důvěru. Berlusconi ale jakékoliv ústupky Finimu odmítá.
Vládnutí není přikazování
PDL vznikla spojením Berlusconiho Forzy Italia, Finiho Národní aliance a několika drobných stran v březnu 2009, uskupení i politikové však spolupracovali již od devadesátých let. Na ekonomických otázkách se většinou shodli. Finimu ale stále víc vadily Berlusconiho autokratické metody při řízení strany i způsob vládnutí.
„Vládnutí se nesmí nikdy zvrhnout v přikazování. To narušuje vyváženost mezi mocí a rozumem,“ uvedl Fini v posledním prohlášení.
Nejhlasitěji si předseda Poslanecké sněmovny stěžoval na Berlusconiho snahy unikat žalobám pomocí zvláštních imunitních zákonů, přílišné ustupování koaličním spojencům z Ligy severu, poklonkování před různými diktátory a sklony skandalizovat vnitrostranickou opozici pomocí vlastního mediálního impéria.
„Silvio Berlusconi si popletl vedení s vlastnictvím (...) Lid svobody se stal neliberálním a autoritářským (...) Nyní je prostě mrtvý,“ shrnul Fini.
Klasicky, pravicově
Současná koalice PDL a Ligy severu spravuje Itálii od května 2008. S hospodářskou krizí bojuje klasickými pravicovými metodami — škrty ve výdajích, zmrazením platů státních zaměstnanců, snížením dotací pro místní samosprávy a tvrdším postihováním daňových úniků.
Liga usiluje navíc o co nejširší autonomii bohatých regionů na severu země a co nejtvrdší přístup k přistěhovalcům.
Úsporná opatření, která italský premiér označil za „nezbytnou oběť pro záchranu italské budoucnosti“, v zemi vyvolala řadu sociálních protestů. Největším z nich byla generální stávka svolaná odbory na 25. června. Podle odhadů agentur se v ulicích sešlo několik set tisíc lidí, protestujících bylo ale méně, než se očekávalo.
Další informace:
Reuters Berlusconi rival Fini "will not force election"
The Daily Tepegraph Berlusconi's former ally Fini launches bitter attack
ANSA Italian President hopeful govt will last the course