WikiLeaks zveřejnily seznam zařízení kritických pro bezpečnost USA
Roman BurešServer WikiLeaks zveřejnil zatím nejkontroverznější diplomatickou depeši, ve které je uveden seznam klíčových zařízení pro bezpečnost USA. Další publikované dokumenty viní arabskou televizi Al Džazíra z práce na politickou objednávku Kataru.
Server WikiLeaks zveřejnil seznam strategických míst a zařízení ve světě, které Spojené státy považují za základní pro státní zájmy a bezpečnost. Stalo se tak v rámci balíku uniklých diplomatických depeších, jež server začal publikovat před týdnem.
Sepsání výčtu objektů, jejichž ztráta by mohla mít potenciálně zničující následky pro státní bezpečnost USA, nařídilo ministerstvo zahraničí ambasádám v roce 2009. Stává se zejména z tras ropovodů, komunikačních a dopravních uzlů, farmaceutickým a jiných firem, přístavů a dolů. Žádný objekt v České republice na seznamu není.
Podle diplomatického dopisovatele britské televizní stanice BBC Jonathana Marcuse jde pravděpodobně o zatím nejkontroverznější dokument, který byl serverem WikiLeaks zveřejněn.
Nic moc nového
Světová média si často pokládala otázku, zda může mít zveřejnění podobného seznamu k užitku teroristickým organizacím. Podle Marcuse je ale seznam spíše věcný a nedává žádné detaily o bezpečnostních opatřeních. Jediné, v čem by mohl teroristickým organizacím napomoci, je rozšíření pohledu na to, co Spojené státy považují za důležité.
Právník WikiLeaks Mark Stevens zároveň odmítl nařčení, že server ohrožuje bezpečnost lidí. „Na těchto informacích nevidím nic nového,“ komentoval situaci pro BBC. „Nové je na tom pouze to, že to bylo zveřejněno pomocí WikiLeaks, což je samozřejmě faktor kvůli tomu, že spousta vlád je zahanbena tím, co se stalo,“ dodal.
Na seznamu se nachází například kobaltové, manganové a bauxitové doly v Africe, výrobny vakcín, léků, inzulínu a hadích protijedů v Evropě, řada leteckých a námořních základen po celém světě nebo zbrojní firmy většinou ve Velké Británii. Jako nejdůležitější křižovatku plynovodů na světě je označen uzel u západosibiřského města Nadym. Důležité jsou podle Američanů také ropovody Družba a Baku-Ceyhan a další ropná zařízení v Saúdské Arábii.
Komu slouží Al Džazíra?
Mezi dalšími zveřejněnými depešemi vyzdvihují světová média obvinění amerických diplomatů, že arabská zpravodajská televizní stanice Al Džazíra pomáhá v prosazování zájmů katarské diplomacie.
Katar údajně manipuloval s programem televize tak, aby vyhovoval představitelům jiných zemí a sliboval neinformovat o kritických událostech výměnou za ústupky v mezinárodní politice, píše se ve zveřejněných depeších.
Al Džazíra si přitom oficiálně zakládá na absolutní politické nezávislosti, i když přiznává, že ji hostitelský arabský režim finančně podporuje.
Depeše je podle deníku Guardian velmi nepříjemná i pro samotný Katar, který minulý týden získal pořadatelství mistrovství světa ve fotbale poté, co se prezentoval jako nejotevřenější a moderní stát Blízkého Východu.
Assange: máme-li pravdu, měl by Obama rezignovat
Z čtených rozhovorů, které zakladatel WikiLeaks Julian Assange za poslední týden poskytl, je zřejmě nejzajímavější ten, trvá na tom, že jeho sever jen plní veřejnou službu a rezignovat, jenž vyšel v pondělí ve španělském deníku El País. Assange v něm mimo jiné uvádí, že pokud se prokáže, že americký prezident nařídil sledování a sběr informací o vrcholných představitelích OSN, měl by rezignovat.
„Pokud mají být Spojené státy považovány za důvěryhodnou zemi řídící se zákony, měla by rezignovat řada lidí, kteří o tom nařízení věděli a podpořili jej. Je natolik závažné, že jej mohl schvalovat dokonce prezident,“ prohlásil Assange doslova.
Prohlášení se týká jedné z prvních zveřejněných diplomatických depeší, která obsahovala dokument, naléhající na diplomaty, aby sbírali biografické a biometrické údaje o představitelích OSN, včetně skenů duhovky, čísel kreditních karet a počítačových hesel.
Další informace:
BBC News List of facilities 'vital to US security' leaked
AFP Latest WikiLeaks cable lists ‘vital’ potential terrorist targets
The Guardian WikiLeaks cables claim al-Jazeera changed coverage to suit Qatari foreign policy
Uniklý seznam na stránkách WikiLeaks
AFP Obama should resign if approved UN spying: WikiLeaks founder
Za druhé se konečně může začít hroutit zvrácené přesvědčení USA, že mají jakýsi nárok na zajišťování své bezpečnosti kdekoliv na Zeměkouli, zatím co ostatní tomu musí bezmocně pouze přihlížet.
Obě dvě skutečnosti mohou být nástupem k likvidaci zatím pořád reálně existujícího globálního vojenského impéria USA, největšího v dějinách lidstva. Teprve jeho likvidace odhalí pravou tvář údajného demokratismu, jak moci USA, tak dokonce jeho lidu.