Posselt v Lidicích: Už nikdy se to nesmí opakovat
Dušan RadovanovičEuroposlanec a mluvčí odsunutých sudetských Němců Bernd Posselt se v Lidicích omluvil za zločiny spáchané na českých obětech. „Už nikdy více," uvedl. Jeho slova zazněla den po konfrontačních výrocích prezidenta Klause.
V rámci připomenutí 17. listopadu jako Dne boje za svobodu a demokracii navštívil Českou republiku i europoslanec a představitel sudetských Němců Bernd Posselt. Spolu s bavorským ministrem školství Ludwigem Spaenlem navštívil obec Lidice, vypálenou za války nacisty.
V Lidicích zhlédli krátký film připomínající likvidaci vesnice i jejích obyvatel. Po návštěvě muzea položili oba muži věnce u hrobu povražděných lidických mužů.
„Je potřeba udělat vše pro to, aby se nic takového už jménem Německa nestalo. Ukláníme se před zemřelými v Lidicích. Chceme udělat vše pro to, aby přátelství a sousedství mezi českým lidem a bavorským lidem bylo úzké," uvedl během aktu bavorský ministr Spaenle.
Také Bernd Posselt se jako mluvčí sudetských Němců omluvil za utrpěná příkoří. „Ukláníme se před našimi spoluobčany z Lidic a prosíme o odpuštění té části viny, kterou i my neseme," řekl Posselt.
Posselt tak dal vzpomenout na legendární návštěvu tehdejšího západoněmeckého kancléře Williho Brandta, jenž v roce 1970 během návštěvy v Polsku uctil památku obětí ve varšavském ghettu a pomohl zahájit novou éru zlepšených vztahů mez oběma zeměmi.
„Tady v Lidicích vzpomínáme na zavražděné české civilisty, pak jedeme do Terezína, kde byli zavražděni a mučeni Češi, Židé a Němci, pak navštívíme v Ústí most, kde po druhé světové válce byli zavražděni Němci. Toto ukazuje strašnou historii 20. století. Motivem této cesty je ‚už nikdy znovu'," dodal Posselt.
K odkazům minulosti se vyjádřil také český prezident Václav Klaus, byť v podstatně méně smířlivém duchu. Ten uvedl, že v posledních letech narůstá asymetrie interpretace historie a připomněl, že počet Čechů zavražděných nacisty byl mnohem větší než obětí poválečného odsunu.
„Nesmíme ztratit proporce. Nemám po ruce přesná data, ale troufl bych si odhadnout, že i na našem území bylo v posledním měsíci okupace okupanty zavražděno více lidí, než kolik jich přišlo o život v prvním měsíci po skončení války," prohlásil Klaus u příležitosti výročí 17. listopadu.
Klausova slova naopak odmítl někdejší prezident Václav Havel. Upozornil, že o problematice odsunu se nyní hovoří především proto, že se o něm dříve nemluvilo vůbec. „Zlo je vždy zlé, ať je velké, nebo malé, a to zlo, které páchali Češi po válce, bylo tabu, o tom se nesmělo celá desetiletí nic říct. Není tudíž divu, že dnes se o tom možná mluví více, prostě ruší se dávná a hluboce zakořeněná tabu," zdůraznil Havel.