Případ komentátora deníku Kommersant, který byl neznámými útočníky umlácen téměř k smrti, zůstal i pátý den po incidentu na hlavních stránkách ruských novin. Pozorovatelé přitom oceňují, že se média začínají věnovat i politickému pozadí činu.
Přepadení komentátora listu Kommersant Olega Kašina, kterého o páteční noci v Moskvě neznámí pachatelé málem umlátili k smrti, zůstává v Rusku jedním z hlavních mediálních témat. Vyšetřovatelům, kterým se dosud patrně nepodařilo dostat na stopu pachatelů, radí sdělovadla pátrat mezi fotbalovými chuligány, kteří prý často bývají najímáni na „špinavou práci“.
Tisk ještě dříve upozornil na novinářovy nepřátele v řadách mládežníků vládnoucí strany Jednotné Rusko, na radnici moskevského předměstí Chimki či pskovského gubernátora. Zatímco radnice se zdržuje komentáře, ostatní se od útoku na novináře distancovali a hrozí žalobami za pomluvu.
Alexej Česnakov z vedení Jednotného Ruska poradil ve středu protivníkům mládežnického hnutí strany Mladá garda, aby zanechali spekulací a „přestali využívat špinavé triky a provokace v politickém boji“.
Podle jednoho z opozičních předáků Borise Němcova stopa může vést až do Kremlu, k prvnímu zástupci šéfa prezidentské kanceláře a hlavnímu ideologovi putinovského režimu Vladislavu Surkovovi. Ten má na starosti domácí politiku, média a prokremelská mládežnická hnutí, které vyhrožovaly „potrestat zrádce“ Kašina. Němcov však pochybuje, že se podaří objednavatele útoku vypátrat.
Prezident Dmitrij Medveděv ještě v pondělí slíbil novinářům, že ti, kdo se na zločinu podíleli, budou dopadeni a potrestáni „bez ohledu na postavení a minulé zásluhy“.
Vyšetřovatelé zatím studují videozáznamy z tuctu pouličních kamer, které mezitím unikly do médií, a vyslýchají i prodavačky květin v okolí místa činu, protože jeden ze dvou útočníků měl železnou tyč či trubku zřejmě schovanou v kytici pěti žlutých chryzantém, kterou komentátora udeřil do tváře. Pak během půldruhé minuty následovala padesátka dalších úderů. Experti se nyní snaží získat biologické stopy pachatelů z květin i z dalších předmětů z místa činu, lahve od piva a nedopalku cigarety.
Podle listu Kommersant se na vyšetřování podílejí i zkušení kriminalisté, kteří už objasnili sérii vražd připisovaných orechovské mafii, útoky nacionalistů na přistěhovalce, otrávení bankéře Ivana Kivilidy či dopadli „bitcevského maniaka“ Alexandra Pičuškina, odsouzeného před třemi lety na doživotí za osmačtyřicet dokázaných vražd.
Aféra vedla zákonodárce k předkládání návrhů na zpřísnění postihu za útoky na novináře, aby pachatelé byli trestáni stejně přísně jako za útoky na státní představitele, veřejné činitele či na policisty.
Problém však zřejmě nespočívá v trestech, ale v tom, že se nedaří vykonavatele a objednavatele zločinů ani odhalit. „To vytváří ovzduší beztrestnosti a vede k dalším zločinům,“ usoudil šéf nevládní organizace na ochranu lidských práv Memorial Oleg Orlov.
„Zpřísnění trestů za vraždy a zbití novinářů samo o sobě nepovede k výsledku, jestli se nezlepší i objasňování těchto zločinů,“ připustil poslanec Gennadij Gudkov, podle něhož by se po pachatelích útoků na investigativní novináře mělo pátrat stejně jako po vrazích policistů.
Podle nového prezidentova poradce pro lidská práva Michaila Fedotova je každý měsíc přepadeno nejméně pět žurnalistů. Loni podle různých údajů přišlo o život osm či deset novinářů.
Nepotrestáni zůstávají i vrazi kritické novinářky Anny Politikovské či aktivistky Memorialu v Čečensku Natalje Estěmirovové i útočníci, kteří zmrzačili novináře Michaila Beketova.
„Jestli nikoho nevypátrají, jaký bude mít doživotí či jiný trest smysl?,“ pochybuje Anna Stavická, advokátka rodiny Politikovské.
Sám Kašin zůstává v umělém spánku a napojen na umělé plíce. Lékaři jeho stav dál označují za vážný. V úterý podstoupil třetí operaci.