Parlamentní volby v Ázerbájdžánu provázela voličská apatie a podvody
Roman BurešNedělní parlamentní volby v Ázerbájdžánu jsou podle opozičních politiků nedemokratické a navržené tak, aby potvrdily nadvládu strany prezidenta Alijeva. Ta bránila opozičním kandidátům v registraci a omezovala demokratickou debatu v médiích.
Obyvatelé Ázerbájdžánu si v neděli volili nový parlament. Podle opozice bylo celé hlasování navrženo tak, aby u moci potvrdilo vládnoucí stranu Nový Ázerbájdžán prezidenta Ilhama Alijeva a jeho výsledek daný již předem. Rezignaci ázerbájdžánských voličů podle agentury Reuters také potvrzuje nízká volební účast, která nepřekročila čtyřicet procent.
Politická opozice v neděli naléhala na Evropu a Spojené státy, aby neignorovaly porušování demokratických principů v postsovětské republice, která je pro mnoho zahraničních vlád jedním ze zásadních zdrojů ropy a zemního plynu a slouží jako důležitý transportní bod pro americké vojáky v Afghánistánu.
Zástupci vládnoucí strany obvinění opozice a lidskoprávních organizací odmítají a trvají na tom, že volby jsou svobodné a v souladu s mezinárodními standardy. Voliči se podle nich pro současný režim vysloví převážně kvůli zlepšující se ekonomické situaci země a hospodářskému růstu, který země zažívá od roku 2003, kdy Ilham Alijev převzal prezidentský úřad po svém otci Hejdarovi.
„Volby byly uspořádány normálně a transparentně. Všichni kandidáti měli rovné šance,“ prohlásil doslova Mubariz Gurbanly, místopředseda Nového Ázerbájdžánu.
Podle kritiků ale vládnoucí strana zasáhla do výsledku hlasování již předem, když zamítla registraci desítek kandidátů největších opozičních stran, využívala svůj vliv na média k omezení demokratické debaty a odmítala povolovat veřejné mítinky ostatních politických uskupení.
Nejvýraznější postava opozice Alí Kárimli po vhození svého hlasovacího lístku prohlásil, že je jisté, že podvody se uskutečňují již nyní. „V některých částech země jsme zaznamenali například mnohonásobné hlasování,“ řekl opoziční vůdce a dodal, že každé nedemokratické volby jsou další ranou pro mezinárodní obraz Ázerbájdžánu.
Karimli je předsedou strany Ázerbájdžánská lidová fronta, která společně se stranou Masavat vede hlavní opoziční koalici. Její námitky potvrdili i mezinárodní pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří zaznamenali především diskvalifikaci a zastrašování opozičních kandidátů. Oficiální souhrnné prohlášení OBSE by mělo být vydáno v pondělí.
Ve volbách kandidovalo na sedm set politiků, kteří se utkali o stopětadvacet míst v ázerbájdžánském jednokomorovém parlamentu nazvaném Milli Medžlis.
Další informace:
Reuters Apathy and allegations mark Azerbaijan election
AFP Azerbaijan strongman to cement power in polls
Radio Free Europe/Radio Liberty Azerbaijan's Ruling Party Set To Sweep Parliamentary Vote