Barma: první volby po dvaceti letech vyhraje nejspíše prorežimní strana
Roman BurešObyvatelé Barmy se připravují na nedělní parlamentní volby, první od roku 1990. Opozice je v přístupu k nim rozdělená, jedna část vyzvala k jejich bojkotu, druhá se snaží postavit prorežimním stranám, které si podle opozičních médií zařídí vítězství.
Voliči v Barmě, nyní oficiálně přejmenované na Republiku myanmarského svazu, se připravují na nedělní parlamentní volby. Nejznámější z opozičních stran Národní liga pro demokracii (NLD) držitelky Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij se ale rozhodla hlasování kvůli jeho nedemokratičnosti bojkotovat, a tím ztratila právo legálně politicky působit. Část jejích členů odešla z politiky, druhá část založila stranu Národní demokratická síla (NDF), která k volbám postaví na sto padesát kandidátů.
Dle listu Irrawaddy se očekává vítězství Strany svazové solidarity a rozvoje (USDP), kterou si založili bývalí generálové vojenské junty, již donedávna zasedali ve vládě. Do nové strany vstoupil i dosavadní myanmarský premiér Thein Sein.
Mezi sedmatřiceti politickými uskupeními, jež se k volbám přihlásila, je kromě USDP také několik menších stran, které jsou k vojenskému režimu konformní. Žádná z opozičních stran navíc nemá zdroje na širší předvolební kampaň, a i když byl všem stranám dán stejný prostor na propagaci ve státní televizi, všechny části opoziční kampaně musí být předloženy ke kontrole cenzorům vládnoucí vojenské junty.
S letošními volbami navíc vejde v platnost nová ústava schválená v roce 2008, která garantuje armádě čtvrtinu křesel v parlamentu a kontrolu nad klíčovými ministerstvy. Podle kritiků tak nedojde k posunu k demokracii, ale spíše k legitimizaci vojenského režimu, který zemi vládne od roku 1962.
Myanmarská opozice je tak v postoji k volbám rozdělená. Jedna část vyzývá k bojkotu voleb, druhá k volbě opozičních kandidátů. „Pokud lidé nepřijdou k volbám, všechny hlasy dostane USDP,“ prohlásil Thaung Tun, jeden z kandidátů NDF, který bojkot odmítá. „Pokud prohrajeme, hlas lidu nebude v parlamentu slyšet vůbec,“ dodal.
Přibližně devětadvacet milionů oprávněných myanmarských voličů by mělo v neděli rozhodnout o obsazení skoro dvanácti set míst v místních, provinčních a v národním parlamentu. Prezidenta země by měli po volbách vybrat zvolení zákonodárci.