Dvacet dva ministrů, předseda vlády a další prominenti myanmarské junty vystoupili z armády, aby se mohli účastnit podzimních voleb. Podle pozorovatelů jde o jasný důkaz toho, že se generálové rozhodli ignorovat opoziční bojkot.
Několik desítek prominentů myanmarského vojenského režimu odešlo v úterý do výslužby. S odvoláním na nejmenované barmské zdroje o tom informovala BBC. Civilisty se stalo i dvaadvacet ministrů současné vlády, včetně premiéra Thein Seina. Podle agenturních pozorovatelů jde o důkaz, že se myanmarská junta rozhodla ignorovat volební bojkot dominantní opoziční strany NDL a volby na podzim přeci jen uspořádá.
Nová ústava Myanmarského svazu, schválená v květnu 2008, a sada zvláštních volebních zákonů, přijatých letos v březnu, upřesňují, že v příštím parlamentu zasedne 330 zvolených civilistů a 110 jmenovaných zástupců armády. Podle komentáře listu Guardian proto část vojenské elity svléká uniformu, aby se voleb mohla účastnit na kandidátce některé z prorežimních stran.
Kritikové junty a obhájci lidských práv nepochybují o tom, že volby ke vzniku demokratické Barmy nepovedou. „Sundají uniformy a obléknou se do běžného oděvu. Tím udělají první krok od vojenské k civilní diktatuře,“ okomentoval situaci ředitel prodemokratické organizace Burma Campaign UK Mark Farmaner.
O registraci k volbám doposud požádalo dvacet dva stran. Junta vyhověla zatím jen pěti. Nová ústava de jure umožňuje kandidovat i opozičním stranám, podle březnového balíčku zákonů však musí nejdříve vyloučit všechny členy, jež byli dříve trestáni. Dominantní strana opozice NDL (Národní liga pro demokracii), jejíž členkou je i vězněná držitelka Nobelovy ceny míru Su Ťij, se proto již v březnu rozhodla volby bojkotovat.
Datum voleb nebylo doposud přesně určeno. Dle nejrůznějších indicií se ale soudí, že hlasování proběhne v říjnu či v listopadu. Myanmarský parlament byl naposledy volen před dvaceti lety — dva roky po nástupu junty, rok po zavržení původního názvu Barma. Tyto volby vyhrála jednoznačně NDL, generálové ale výsledky neuznali a letos i právně zrušili.
Rozhodnutí k bojkotu letošních voleb znamená dle nových zákonů pro NDL také faktický odchod do ilegality.
Další informace:
The Guardian Burmese PM and cabinet resign from army to stand as civilians in election
BBC News Burma leaders 'shed uniforms for polls'