V USA sílí liberální Coffee Party, protiváha ke konzervativcům
Roman BurešV USA se stává stále populárnějším nové liberální hnutí Coffee Party. Chtělo by oživit principy aktivní demokracie, politické spolupráce, inkluze a občanské odpovědnosti. Síla hnutí ale prozatím zdaleka nedosahuje vlivu ultrakonzervativního Tea Party.
Ve Spojených státech se zdárně rozrůstá nové liberální hnutí Coffee Party, které představuje symbolickou protiváhu k ultrakonzervativnímu Tea Party. Jeho zakladatelé chtějí do americké politiky přinést nový impulz demokracie, občanské odpovědnosti, inkluze a politické spolupráce.
Celý projekt byl založen v lednu tohoto roku jako reakce na ohromnou velikost mediálního prostoru, který byl věnován ultrakonzervativcům. Hnutí se z projektu stalo na jaře. Členové Coffee Party se zatím sdružují zejména online prostřednictvím Facebooku, kde má iniciativa přes tři sta tisíc fanoušků. Otázkou zůstává, zda se zakladatelům podaří podporu z obrazovky přenést také do ulic.
„Byla jsem tak unavená z Tea Party, a chtěla jsem říci, co si myslím. Několik lidí zareagovalo s myšlenkou vytvořit novou stranu,“ prohlásila zakladatelka hnutí, dokumentaristka Annabel Parková. Podle Parkové má Coffee Party blíže k demokratům než republikánům, vystupuje ale jako samostatné hnutí.
Počátkem vzestupu popularity Coffee Party byl článek v deníku Washington Post, po kterém zaznamenalo tisíce nových příznivců.
Za aktivní občanstvo
Hnutí se přímo vymezuje proti jednomu z cílů Tea Party — snaze o omezení vlivu federální vlády. „Jedním z cílů hnutí je navázat aktivní spolupráci s federální vládou a přesvědčit Američany o tom, že vláda není nepřítel lidu, ale výraz kolektivní vůle všech občanů,“ uvedla Parková.
Hnutí též znepokojuje způsob financování politických stran a vedení politických kampaní. Naproti emotivnímu, silovému a ukřičenému stylu Tea Party si zakládá na diskusi, střízlivosti a věcné kritice. Snaží se tím i povzbuzovat sympatizanty k tvůrčí občanské aktivitě — činnosti, jež kvůli tíži současných poměrů vyšla v USA z módy.
Coffee Party bude mít rovněž jednoho svého kandidáta do Kongresu v průběžných volbách, které se uskuteční 2. listopadu. Jeff Reed se bude snažit získat podporu voličů v jednom z venkovských okrsků státu Missouri, jenž je považován za jednoznačně prorepublikánský.
Podle spoluzakladatele hnutí Erica Bylera by se mělo Coffee Party také zasadit o to, aby si Američané uvědomili, že politické rozepře by neměly bránit federální vládě v provádění důležitých reforem a vypořádáním se s problémy, se kterými se nynější americká společnost potýká.
Tea Party vede
Přestože se popularita hnutí rychle šíří, prozatím nemá ani zlomek politického vlivu jako Tea Party, jejíž akce dokáží přilákat i velké desetitisíce lidí jako minulý měsíc při Pochodu plátců daní ve Washingtonu. Lídři Coffee Party ale trvají na tom, že hnutí je velmi mladé a teprve je na počátku přechodu z virtuálního do reálného světa.
Podle skeptiků nemá Coffee Party prozatím žádnou šanci ovlivnit širší dění. První národní shromáždění hnutí, které se odehrálo na konci září, neupoutalo skoro žádnou mediální pozornost, a když, tak se k němu vyjadřovali spíše jeho odpůrci.
Podle webu Digital Journal to ale může být právě odpor konzervativních médií, který by k hnutí mohl přitáhnout další příznivce a pomoci k jeho rozvoji. Jak předpovídá Gregg Reynolds, jeden z řadových členů hnutí: Coffee Party se může stát těžkou politickou vahou, ale s největší pravděpodobností ještě ne v nejbližší době.
Další informace:
AFP Coffee Party seeks to outbrew Tea Party in US politics
Daily Telegraph US midterms: Coffee Party emerges to take on the Tea Party
Digital Journal Can Coffee Party restore American interest in democracy?