Důchodová reforma je hlavním tématem mezinárodního ekonomického fóra Zlatá koruna, které se koná dnes v Praze. Podle ekonomky Švihlíkové by přijetí vládního návrhu reformy znamenalo, že nejlepším zabezpečením pro stáří se stanou vlastní děti.
Na mezinárodním ekonomickém fóru Zlatá koruna budou v úterý politici diskutovat o důchodové reformě. Promluví mimo jiné premiér Petr Nečas (ODS), ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), vedoucí expertní skupiny pro přípravu penzijní reformy Vladimír Bezděk a bývalý eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD).
Podle průzkumu, který byl vypracován v souvislosti s konáním fóra, podporuje důchodovou reformu jedenaosmdesát procent obyvatel ČR. Pro vyvedení části peněz ze státního systému důchodů do soukromých penzijních fondů je čtyřiapadesát procent obyvatel.
Zároveň ale tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že by se bály o své peníze v soukromých penzijních fondech. Podle názoru třiasedmdesáti procent lidí by měl být důchod i nadále odstupňován podle výše příjmu. V současnosti má podle průzkumu osmaosmdesát procent populace obavy z poklesu životní úrovně v důchodu.
Takzvaná Bezděkova komise vypracovala základní rámec reforem, o nichž se zatím bezvýsledně jedná. Návrh důchodové reformy v Deníku Referendum podrobil důkladnému rozboru Vladimír Špidla, který zpochybnil samu potřebnost reformy v navrhovaném směru. V analýze prokázal, že český systém patří k nejúspornějším v Evropě, a spor o jeho reformu nazval sporem mezi demokracií a oligarchií.
„Privatizace důchodových systémů jejich převedením do kapitálových fondů je v tomto smyslu například v České republice přesunem moci skryté v 780miliardovém obratu z demokraticky kontrolovaného veřejného systému do rukou finančních oligarchií. Je krokem na cestě k neoliberální oligarchizaci společnosti," napsal bývalý eurokomisař.
Rovněž podle ekonomky Ilony Švihlíkové je návrh důchodové reformy v podstatě tunel. „Stát není schopen zabránit vytunelování soukromých penzijních fondů, ani garantovat, jestli výnosy z vkladů vůbec pokryjí inflaci," řekla Deníku Referendum ekonomka.
„Většina analytiků pracuje pro nějaký penzijní fond,“ řekla Deníku Referendum Švihlíková s tím, že to zpochybňuje objektivitu zpracování návrhu reformy.
Aby spořená částka na stáří vůbec něco přinesla, musel by člověk podle ekonomky Švihlíkové spořit měsíčně aspoň pět tisíc korun. „Jde o destrukci zásadní sociální funkce státu," říká Ilona Švihlíková, která rovněž upozorňuje, že proti soukromému spoření se staví i Světová banka, především Josef Stiliglitz.
„Jen si vzpomeňte na ohromný tunel, který představovala americká firma Enron. Svědkem podobných kauz jsme mohli být i v Chile, v Polsku nebo na Slovensku," připomíná Švihlíková. „Je to další způsob, jak obrat lidi o peníze a roztočit je v kasinu finančních trhů.“
Bude-li reforma přijata v navrhovaném rámci, stanou se podle Ilony Švihlíkové jediným spolehlivým zabezpečením pro stáří vlastní děti.