Kdy vezmou chudí do ruky zbraň?
Vít KlímaChudoba a sociální exkluze s sebou nesou řadu znaků, které se reprodukují v různých podobách po celém světě. Jedním z nich je, že pokud situace přesáhne určitou mez, hrozí i násilné reakce ze strany vyloučených.
František Kostlán zaslouží poděkování v tom, že v článku „Škrtrefornisi a škrtprotestanti…“ otevřel základní otázku: „kdo vlastně zastupuje chudé“?
Věří chudí a hladoví skutečně „škrt — protestantům“, že zastupují i jejich zájmy? Spodních 10 miliónů údajně zastupuje ČSSD, jejíž představitelé se na „škrt — demonstracích“ hojně zúčastňují. Asi se s laskavým čtenářem shodneme na tom, že jinak se demonstruje poslancům za ČSSD, kteří mají „pod zadkem“ měkký polštář pravidelných poslaneckých platů a jinak skutečně chudým lidem žijících jen z podpory v nezaměstnanosti, nebo těm, jejichž příjmy jsou škrt — reformou skutečně postiženi. Jedno české přísloví říká, že „sytý hladovému nerozumí“. Obávám se, že v duchu tohoto hesla chudí a hladoví ČSSD nevěří.
Vždyť kdy se pánové Sobotka, Hašek, Zaorálek, Škromach naposled živili skutečně „vlastníma rukama“, řeknou si? Kdy byli v existenčních problémech? Chudí a hladoví ČSSD řadí do jedné a té samé — nově vzniklé vykořisťovatelské „stranické“ třídy — jako ODS, TOP 09 a dalších, které měly a mají z vládnutí nemalý majetkový prospěch.
Problém důvěry voličů vůči ČSSD byl zřejmě i jeden ze stěžejních bodů programové konference ČSSD. Viděli jste ale na ní zástupce oněch chudých „socek“? Možná, že jsem se špatně díval, ale já ne. Zato blahobytně vyhlížejících bývalých ministrů tam vystupovalo požehnaně.
František Kostlán dovozuje, že chudí, nebudou-li cítit zastání ani u ČSSD ani u ostatních „šktrprotestních“ hnutí, mohou skončit jako voliči (polo-) fašistických stran. Osobně si myslím, že to bude mnohem horší. Jak se vůči chudým a hladovým bude zvyšovat represe, jediné co jim zbude je vzít do ruky zbraň. Konec konců se tak děje ve všech chudých ghettech ve světě, tak proč ne u nás?