USA: Protimuslimské nálady změnily povahu výročí útoků 11. září
Roman BurešPřestože bývají připomínkové akce k výročí teroristických útoků 11. září spíše poklidné, tento rok se uskutečnilo i několik protimuslimských akcí. V některých částech USA došlo i na obávané ničení Koránu.
Američané si v sobotu v New Yorku připomněli deváté výročí teroristických útoků na Světové obchodní centrum. Kromě klasických umírněných projevů k uctění památky téměř tří tisíc obětí útoků ale tento rok proběhlo i několik kontroverzních akcí živených debatou ohledně stavby mešity poblíž Ground Zero a výhrůžkami floridského extremistického pastora, který se chtěl zviditelnit spálením stovek koránů.
Pastor Terry Jones, který vede církev s přibližně padesáti členy, svůj plán na spálení muslimské posvátné knihy na nátlak americké veřejnosti, politiků i dalších duchovních v pátek definitivně odvolal. Newyorský imám Fajsal Abdul Raúf prohlásil, že pokud by pastor své výhrůžky vyplnil, mohl by vyprovokovat další teroristické útoky proti americkým cílům.
Zatímco se média zaměřovala na Jonese, veřejné ničení Koránu se bohužel vyskytlo v jiných místech USA. Kopie muslimské posvátné knihy byly páleny nebo roztrhány v New Yorku, Washingtonu, Tennessee a Kansasu.
Těmto událostem ale nebyla věnována větší pozornost. Většina velkých amerických zpravodajských stanic se totiž dohodla, že o nich nebudou informovat. Část z nich se také rozhodla bojkotovat Jonesovy akce, které získaly na důležitosti hlavně proto, že jim byla věnována přehnaná mediální pozornost.
Rozdělený národ
Podle komentátorů je postoj Američanů vůči muslimům nejhorší za posledních devět let. V New Yorku se v den výročí teroristických útoků setkali zastánci dvou soupeřících stran. Jedna bojuje proti výstavbě mešity a muslimského kulturního centra poblíž míst, kde se 11. září 2001 zřítily obě věže Světového obchodního centra, druhá stavbu obhajuje a bojuje za toleranci a volnost vyznání.
Imám Raúf, který stavbu mešity zaštiťuje, řekl v rozhovoru pro televizi ABC, že je znepokojen nárůstem protimuslimských nálad v USA. „Jak jinak byste vysvětlili fakt, že mešity v zemi jsou nyní tak často napadány?“ dodal.
„Jako Američané nikdy nebudeme ve válce s islámem,“ prohlásil prezident Barack Obama v sobotu při návštěvě Pentagonu. „Nebylo to náboženství, co nás toho zářijového dne napadlo. Byla to al-Káida, skupina pokleslých lidí, která náboženství zneužívá,“ dodal ve snaze snížit napětí v americké společnosti.
Podle reportéra televize France24 Nathana Kinga bylo mnoho rodin obětí velmi znepokojeno tím, že byl den připomenutí jejich ztrát zpolitizován. Newyorský arcibiskup prohlásil, že 11. září by se zajisté nemělo stát dnem určeným k protestům.
V Afghánistánu proti americkým antimuslimským akcím protestovaly tisíce lidí. Jeden z nich byl při násilnostech zastřelen a další dva byli zraněni, když dav hrozil, že zaútočí na americkou vojenskou základnu.
Další informace:
France24 A divided nation marks tumultuous 9/11 anniversary
The Guardian Qur'an-burning 'disaster' averted, says New York imam
The Independent Nine Years, Two Wars, Hundreds of Thousands Dead — and Nothing Learnt