USA: Pře o mešitu na Ground Zero pokračuje, republikáni stupňují rétoriku
Roman BurešDohady o výstavbě nové mešity poblíž místa teroristických útoků z 11. září se ve Spojených státech stávají hlavním politickým tématem. Radikálně odmítavá kampaň některých republikánů by podle jejich umírněných kolegů mohla straně uškodit v listopadových volbách.
Pře o výstavbu nové mešity v New Yorku poblíž místa teroristických útoků 11. září se ve Spojených státech stala jedním z hlavních politických témat před listopadovými průběžnými volbami. Barack Obama se plánu na vybudování muslimského centra na kontroverzním místě zastal, většina republikánů je ale zásadně proti.
Někteří politické osobnosti zároveň varují, že by se radikálně odmítavý postoj jejich kolegů nemusel vyplatit. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová prohlásila, že by měla být republikánská opozice vůči mešitě důkladně prošetřena, protože podle ní existuje podezření, že je celá kampaň tajně financována.
„Není pochyb, že se někteří lidé z tohoto tématu snaží udělat politický problém,“ řekla Pelosiová. „A já se přidávám k těm, kteří chtějí vědět, kdo tuto odmítavou kampaň financuje…, protože před volbami, ve kterých budeme rozhodovat o budoucnosti naší země, se dvě ze tří nejčastěji pokládaných předvolebních otázek týkají územního plánu v New Yorku,“ dodala demokratická poslankyně.
Její předchůdce v úřadě Newt Gingrich nedávno prohlásil, že za útoky na World Trade Centrum může islám jako celek a situaci označil za podobnou té z druhé světové války. „Nikdy bychom nedovolili Japoncům něco postavit poblíž Pearl Harbouru. Není tedy žádný důvod, abychom schválili mešitu poblíž Světového obchodního centra,“ prohlásil republikán Gingrich doslova.
Podle Gingriche je také saudskoarabský imám Fajsal Abdul Faúf, který za plány na novou mešitu stojí, radikální islamista, přestože s ním americké ministerstvo zahraničí spolupracuje na kampani, která má Spojené státy v Saudské Arábii představit jako rovnou a otevřenou zemi přívětivou vůči muslimům.
Vyostření republikánské rétoriky vůči mešitě přineslo i další metafory: „Ground Zero je pro Američany posvátnou zemí,“ prohlásil Elliott Maynard, republikánský kandidát do Kongresu za Západní Virginii, „a myslíte si, že muslimové by povolili stavbu židovské synagogy nebo křesťanského kostela v Mekce?“
Republikáni v posledních dnech nenapadají pouze mešitu samotnou, ale i její obhájce, včetně samotného prezidenta. Podle republikánského senátora Johna Cornyna je například Barack Obama absolutně odtržen od názorů většiny Američanů a jeho postoje překračují hranice normálního. Cornyn zároveň dodal, že pře bude mít velký dopad na výsledek listopadových voleb.
Někteří umírněnější republikáni by ale jako hlavní téma před volbami viděli radši debatu o ekonomických problémech země, ve které je Obamova vláda a Demokratická strana podle nich nejzranitelnější. Místo toho se ale Republikánská strana profiluje jako velmi netolerantní k menšinám, což by jí mohlo přinést další ztráty u hispánských voličů a amerických občanů praktikujících jiná než křesťanská náboženství.
Další informace:
The Guardian 'Ground Zero mosque' furore could take heat off Obama, Republicans fear
BBC News Obama defends right to build mosque near 9/11 site
The New York Times Across Nation, Mosque Projects Meet Opposition