Freude, Freude, Freude!

Zdeněk Bárta

Iniciativy, které se snaží představovat křesťanství jako náboženství, jež se k sexu staví odmítavě a vyznává „Boha nesoulože", lze označit spíše za konzervativní, nikoliv křesťanské.

Tak nám zase naši konzervativci demonstrovali. Tentokrát proti tomu, aby se ve školách mluvilo se žáky o sexu. Nakonec, ať si demonstruje, kdo chce za co chce. Mne ale, jako člověka považujícího se za křesťana, pobuřuje, že si berou tito lidé pro svůj, po mém soudu nesmyslný boj jako premisu do úst křesťanství.

Křesťanský Bůh totiž skutečně není ten kunderovský „Bůh nesoulože“. Pokud v Bibli je těch několik málo zmínek proti „smilstvu“ či „cizoložství“, včetně Desatera, jedná se samozřejmě o polemiku s něčím úplně jiným než s normální sexualitou — to by nemohla být v Bibli třeba nádherná Píseň Šalamounova.

×
Diskuse
September 8, 2010 v 10.06
Souhlasím s panem Bártou v hodnocení demonstrace konzervativců proti sexuální výchově ve školách.↲↲Dovolím si malou připomínku. Bůh, který žárlivě střeži svou nevěstu Izrael, to je patriarchální postava zcela odpovídající představám různých Jochů a Semínů. V něm je mimo jiné zcela ztracen laskavější a tělesnější feminní obraz božské skutečnosti, který na pokraji Bible žije v představě Šechiny a Chochmy (Sofie). Ve svých textech to u nás občas připomínají teoložka Kateřina Bauer a též básník a publicista Adam Borzič↲↲Vy se, pane Bárto, dovolávate diktátorského boha, ale ve skutečnosti je Vaše kritika antisexuálních konzervativců humanistická. A díky a to,↲↲Humanismus musí být vytčen před závorku, kdekoli se mluví z biblické (a jiné náboženské) tradice. Když to opomeneme, vyjde nám z toho autoritativní, patriarchální náboženství, které Erich Fromm právem oceňuje jako nekrofilní. Je to pak (bez ohledu na vyznání) náboženství boha nesoulože.↲↲Zbývá jen nesměle doufat, že humanismus spřátelený s přírodou, tělem a erótem není přidavkem k biblickému náboženství, nýbrž jeho hlubší a podstatnou úrovní, že je věrněji biblický, než pojetí autoritativního, výlučného božského patriarchy.

ZB
September 8, 2010 v 11.51
Děkuji
a souhlasím. zdálo se mi - poněkud zbaběle - rozumné zaštítit se starým dobrým Jenem Hellerem. Ostatně ani v tom jeho pojetí není Bůh bohem Kunderovy povídky. Takže ani Semjoši nemají pravdu, co se týče sexu, i kdyby se odvolávali na Boha horlivého, jak říká ekumenický překlad.