Rozdělení Prahy na sedm obvodů při volbách do pražského zastupitelstva přináší některým politických stranám další komplikace, neboť mají v každém z obvodů jiné volební číslo.
Rozdělení Prahy na sedm obvodů při volbách do pražského zastupitelstva přináší některým politických stranám další komplikace. V každém obvodu totiž mají jiné volební číslo, a proto je nemohou použít ve volební kampani. Vylosovaná čísla kandidátek ve středu zveřejnil pražský magistrát na svém webu.
Zatímco v prvním obvodu bude mít volební číslo jedna ČSSD, v dalších obvodech to budou Pražané za svá práva, Suverenita — blok Jany Bobošíkové, KDU-ČSL, Věci veřejné a Strana soukromníků České republiky. Podobně je to i s dalším pořadím.
„Od začátku bylo jasné, že sedm obvodů bude pro voliče guláš. Nemůžeme číslo použít ve volební kampani," řekl ČTK sociálnědemokratický opoziční zastupitel Miroslav Poche. Stejného názoru jsou i další zástupci opozice, kteří s rozdělením Prahy na sedm obvodů nesouhlasili.
„Je to pro voliče absolutně matoucí. Volební čísla úplně ztrácejí smysl, nelze je vůbec používat," stěžuje si opoziční zastupitel Jiří Witzany a lídr koalice SZ a SNK ED.
V minulých volbách do zastupitelstva hlavního města byla Praha jedním obvodem, před osmi lety se volilo v pěti obvodech. Letošní rozdělení na sedm obvodů prosadila v pražském zastupitelstvu ODS, opozice byla proti.
Podle opozičních politiků jde o manipulativní volební inženýrství, které má poškodit menší politické strany, neboť budou muset získat více hlasů, než kdyby se volilo v jednom obvodu. Opoziční zastupitelé si na rozdělení stěžovali i u Nejvyššího správního soudu, ten ale jejich stížnosti nevyhověl.
Podle politologa Lukáše Jelínka sice různá čísla jednotlivých stran v pražských obvodech zkomplikují některým subjektům svou prezentaci, nicméně neočekává nijak dramatickou dezorientaci voličů.
„Chování pražských občanských demokratů je dlouhodobě účelové a toto je další případ do mozaiky. Na druhou stranu je ODS v Praze v tak tragickém stavu, že voliči budou moc dobře vědět, komu dát hlas. Svou stranu si spolehlivě najdou a zmást se nenechají,“ myslí si Lukáš Jelínek.
Jinak se to má podle Jelínka se změnou počtu obvodů, neboť jejich zvýšení na sedm bude pravděpodobně znamenat, že se souboj o pražský magistrát odehraje mezi čtyřmi až pěti subjekty.
„Rozparcelování Prahy bude skutečně asi znamenat, že propadnou lidovci a zelení. Vzhledem k tristnímu stavu občanských demokratů tak očekávám, že většinová vůle voličů bude toužit po změně. Souboj se tak odehraje především mezi TOP 09, Věcmi veřejnými a sociálními demokraty,“ uvedl pro Deník Referendum politolog Lukáš Jelínek.
O křesla v zastupitelstvu hlavního města, které je na úrovni krajského zastupitelstva, bude v říjnových volbách bojovat 23 stran a spolků. Ne všechny ale kandidují ve všech volebních obvodech. Pražský magistrát jejich kandidátní listiny už minulý týden zaregistroval.