Poslanci silné opoziční strany chtějí vystoupit s návrhem, který by zavázal spolkovou vládu k účinnější, včasnější a důslednější politice vůči zemím, jež míní rozvíjet jadernou energetiku.
Rakouští Zelení se chystají parlamentu předložit návrh takzvané antiatomové ofenzivy spolkové vlády. Podle nich by měl rakouský kabinet proti dostavbě Temelína či Dukovan a proti prodloužení provozu německých jaderných elektráren postupovat ostře a měl by podat diplomatickou protestní nótu. ČTK to ve středu řekla předsedkyně klubu rakouských Zelených Eva Glawischnigová-Piesczeková. Podle ní by strana chtěla s iniciativou přijít příští týden na mimořádné jednání rakouského sněmu.
„Jaderná elektrárna není žádná národní záležitost. Potenciál hrozby prostě hranice překračuje. Radioaktivita hranice nezná, to víme už od katastrofy v Černobylu. Teď vidíme děsivé požáry v Rusku, kde člověk také musí mít obavy. Radioaktivita je přeshraniční záležitost, takže by sousedé měli mít také možnost do toho mluvit, když jde o jejich ohrožení,“ uvedla Glawischnigová- Piesczeková přímo.
Podle ní Rakousko „tradičně často protestovalo velmi pozdě“, kdy už projekty značně pokročily. „Mělo by se jednat v počátečním stádiu, zvlášť co se týče Dukovan, kde jsou úplně nové plány na zřízení nového reaktoru.“ K případným protestům aktivistů jako blokády hranic by ale politička přistupovala zdrženlivě. Blokování hraničních přechodů „do země, kterou od Rakouska dělila železná opona“, má v sobě podle ní stále tuto citlivou symboliku.
Při červencové návštěvě českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ve Vídni jeho rakouský protějšek Michael Spindelegger řekl, že Rakousko musí akceptovat, že v EU každá členská země může sama rozhodovat o své energetické politice. Podle Schwarzenberga situaci a napětí mezi oběma zeměmi uvolnila otevřenost české strany a snaha nic neutajovat. „Tím, že teď mají (Rakušané) veškeré informace, jejich předsudky padly,“ řekl tehdy ČTK Schwarzenberg.
Zelení jsou v parlamentu v opozici. Vládu tvoří velká koalice sociálních demokratů a lidovců. Protestní nóty, po nichž Zelení volají, podává právě ministr zahraničí.
Rakouští Zelení nežádají po vládě jen důrazný postup vůči České republice. Podle nich by kabinet měl volit stejné prostředky i vůči Německu a jeho rozhodnutí prodloužit o čtrnáct let provoz tamních zařízení, která se měla odstavit. „Žádáme od rakouské spolkové vlády, aby jednala vůči Německu se stejně důraznými slovy podobně jako vůči ostatním sousedním zemím. Právě proti České republice, Slovensku nebo Slovinsku se doma vždy rychle najdou ostrá slova, vůči Německu ale panuje zdrženlivost,“ míní Glawischnigová.
Podle ní by středoevropské země měly spolupracovat na společné dlouhodobé energetické koncepci regionu. Politička tvrdí, že se spotřeba energie dá pokrýt z obnovitelných zdrojů. „Je to otázka odvahy a peněz podobně jako u bankovního balíčku, u balíčku na stabilizaci eura, kdy se uvolnily miliardy do několika hodin. Bylo by potřeba brát i téma ochrany životního prostředí a klimatu jednou vážně,“ řekla předsedkyně klubu Zelených.