Vědci: Globální oteplování pokračuje, máme jasné a přímé důkazy
Roman BurešDvě nové vědecké zprávy o vývoji klimatu předkládají dle autorů nepopiratelné a přímé důkazy o tom, že se svět stále otepluje. Rok 2010 by se měl navíc zapsat do historie jako nejteplejší rok od počátku pravidelných měření teploty.
Dvě nové vědecké analýzy klimatických změn předkládají podle svých autorů přímé a naprosto nepopiratelné důkazy o tom, že globální oteplování existuje a neukazuje žádnou známku toho, že by se jeho dopady měly v následujících letech mírnit. Zároveň by se dle dostupných dat mohl letošní rok stát nejteplejším rokem za poslední století, kdy se provádí pravidelné měření teplot.
„Vyčerpávající shrnutí klíčových klimatických indikátorů potvrzuje, že se svět nadále otepluje a že poslední dekáda byla tou nejteplejší, jakou jsme kdy zaznamenali,“ píše se v závěru Výroční zprávy o stavu klimatu amerického Národního centra pro klimatická data (NCDC) přímo.
Na zprávě NCDC pracovalo více než tři sta vědců z osmačtyřiceti zemí a podle ní „všech jedenáct sledovaných indikátorů (například teplota moře a vzduchu nebo tání ledovců) jasně a jednoznačně potvrzují jedno: globální oteplování je nepopiratelné“.
Nově zveřejněná data jsou prvními po měsících kontrol a přezkoumávání klimatologických závěrů, které na základě uniklých e-mailů z Univerzity východní Anglie vyvolalo podezření z manipulace dat. To ale vyvrátila hned tři na sobě nezávislá vyšetřování.
Autorem druhé z nově publikovaných zpráv je britský Meteorologický úřad. Ředitel tamního odboru pro sledování klimatu Peter Scott prohlásil, že i přes několik odchylek v rámci jednotlivých let je trend oteplování nepochybný: „Když se podíváte na tyto trendy v rámci dekád, vidíte naprosto jasné známky toho, že svět je čím dál teplejší.“
„Je to velmi pozoruhodný výsledek, že všechna tato sebraná data souhlasí,“ dodal. Jak americká, tak britská zpráva tak docházejí k velmi podobným závěrům.
Americké Národní centrum pro klimatická data zároveň vypočítalo, že rok 2010 s velkou pravděpodobností překoná dosavadní teplotní rekord. Dle jeho čísel bylo prvních šest měsíců tohoto roku v průměru absolutně nejteplejších, jaké kdy byly zaznamenány.
Podle výpočtů britského Meteorologického úřadu bude rok 2010 druhým nejteplejším, těsně za rokem 1998. Odchylka je dle ředitele Scotta dána tím, že britský úřad pro výpočty používá pouze měření teplot, zatímco NCDC využívá i jiné metody.
I kdyby se letošní rok nestal nejteplejším rokem v historii měření, je již nyní jisté, že posledních deset let bude teplejších než devadesátá leta, která jsou prozatím nejteplejším zaznamenaným obdobím.
Další informace:
AP Scientists say global warming is continuing
The Guardian Global warming pushes 2010 temperatures to record highs