Poplatky se zřejmě zvýší, Kalouskův poradce Zajac je navíc příznivcem převádění nemocnic na akciové společnosti. Heger prý chce pro své kroky získat i opozici. A Ludvík Hovorka je zvědav, jak zatočí s rozkrádaním a korupcí.
Pokračovat ve stopách nepopulárního Topolánkova ministra Tomáše Julínka by měl rentgenolog Leoš Heger (TOP 09), který řadu let vedl královéhradeckou fakultní nemocnici. Úkolem již šestnáctého českého ministra zdravotnictví má být především zamezení zabránit zadlužování svého resortu. Podle zdravotních pojišťoven totiž ve zdravotnictví hrozí až desetimiliardový výpadek.
Heger je zastáncem kontroverzních poplatků ve zdravotnictví. „Třicetikorunový poplatek není tak velká částka, aby byla pro lidi neúnosná. Poplatky jitřily vášně v době zavádění. Domnívám se, že nějaká změna úhradového systému by je mohla opět zvednout,“ citoval koncem června Hegera Královéhradecký deník s tím, že „zejména v době ekonomické krize je každá miliarda pro zdravotnictví dobrá.“ Heger hodlá v souladu s koaliční smlouvou pravicových stran poplatky zvyšovat, rovněž by měl stanovit standard péče pro obyčejné lidi a nadstandard pro bohatší.
O tom, kterým směrem se má zdravotnictví pod taktovkou TOP 09 ubírat, ale nejvíce vypovídá skutečnost, že ministr financí a faktický šéf strany Miroslav Kalousek do svého ekonomického týmu jmenoval kromě Hegera také bývalého slovenského ministra zdravotnictví Rudolfa Zajace, který se stane na ministerstvu Kalouskovým poradcem.
Zajacova reforma slovenského zdravotnictví posloužila sociálním demokratům během kampaně jako strašák před vítězstvím pravice, inspirace Zajacovými reformami již dříve stála křeslo Julínka a vynesla ČSSD volební vítězství v krajských volbách.
Zajac byl jedním z možných kandidátů na ministra zdravotnictví i v nové slovenské pravicové vládě, ministrem se ale nakonec stal Ivan Uhliarik (KDH). Na Zajace totiž Slováci nemají nejlepší vzpomínky: kvůli jeho reformě byly transformovány slovenské zdravotní pojišťovny na akciové společnosti, podobně dopadly i nemocnice v procesu jejich předávání krajům.
Nemocnice v červených číslech dokonce měly skončit v exekuci. Pojišťovnám byla zrušena čtyřprocentní hranice na režijní náklady, aby mohly snáze vytvářet zisk, občané jim přitom nadále museli povinně platit zdravotní pojištění. Byly zavedeny poplatky u lékaře, za recept i za pobyt v nemocnici. Následující Ficova vláda pak některé z reforem zase zrušila.
Nový ministr Heger chce nyní pro své kroky získat rovněž podporu opozice, už jen kvůli rozdílným názorům na poplatky se mu to ale zřejmě nepodaří. Chtěl by rovněž navázat spolupráci s Českou lékařskou komorou, která za posledních dvou ministrů ODS byla přerušena.
Hegerovi předá úřad končící ministryně vlády Dana Jurásková, která jako členka úřednického kabinetu měla vést zdravotnictví jen pár měsíců. Její angažmá se nakonec protáhlo na třináct a půl měsíce.
V deníku Aktuálně.cz zveřejnil bývalý poslanec a zdravotnický expert strany lidové Ludvík Hovorka článek Co můžeme čekat ve zdravotnictví od Nečasovy vlády?, v jehož závěru vyslovuje přání, aby ministr Heger „více naslouchal odborné veřejnosti než Šnajdrovi, Julínkovi a jejich partě."
Ludvík Hovorka je ale skeptik a o budoucnost českého zdravotnictví neskrývá obavy: „Jsem velmi zvědav na to, jak vládní koalice zatočí s obrovskou korupcí a rozkrádáním ve zdravotnictví." Podle Hovorky pokušení schválit „oprášené“ Julínkovy zákony bude veliké: „Rozkrást a rozprodat celé zdravotnictví lze totiž v jednom jediném hlasování," uzavírá Hovorka svůj rozbor.