Nový ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) obměnil vedení úřadu, do funkce náměstka se vrací František Mikeš, známý odpůrce Kaplického knihovny.
Nový ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) obměnil vedení úřadu. Prvním náměstkem jmenoval Františka Mikeše (ODS), který stejnou funkci vykonával už za ministra Václava Jehličky (tehdy KDU-ČSL, dnes TOP 09). Náměstkyní pro památkovou péči, muzea a galerie se stane Anna Matoušková a ekonomickým náměstkem Tomáš Stejskal. Ani oni ale nejsou na ministerstvu kultury žádnými nováčky. ČTK o změnách informovalo ministerstvo. Ve čtvrtek potom jmenoval ještě čtvrtého náměstka pro oblast umění a knihoven - Radka Zdráhala.
Besser snížil počet náměstků z pěti na čtyři. Novým vrchním ředitelem sekce ministra kultury jmenoval Milana Kupku. Ministr si přivedl i nového mluvčího. Za kulturu nyní bude hovořit Stanislav Brunclík, bývalý šéf publicistiky v TV Nova, který zde přišel o práci v souvislosti s restrukturalizací zpravodajství stanice. S ministrem Besserem ho pojí záliba v doutnících, jejichž pokuřováním v kombinaci s popíjením rumu rád tráví volný čas, jak prozradil v roce 2005 v rozhovoru pro Týdeník Televize.
Na úřadě bude, zdá se, aspoň veselo, neboť ministrovou asistentkou se má stát modelka a bývalá rosnička televize Prima Lucie Váchová. Informaci se ale ČTK nepodařilo ověřit. Na tiskovém oddělení ministerstva o tom prý „také slyšeli", ale více nevědí.
František Mikeš na ministerstvu kultury působí od roku 2007, kdy ho ministr Jehlička jmenoval náměstkem pro kulturní dědictví, následně prvním náměstkem. Ministr přechodné vlády Václav Riedlbauch (nominovaný ČSSD) Mikeše na pozici prvního náměstka vyměnil za Stanislava Karabce, který měl blízko k ČSSD. Mikeš pak působil jako řadový náměstek s pravomocemi v oblasti památkové péče.
S Mikešem byly spojené i některé kontroverze, při jeho příchodu na ministerstvo se proti němu ozvali památkáři z jižních Čech, ve svém působení v samosprávě Českého Krumlova prý památkám spíše škodil. Kritiku sklidila i jeho práce na ministerstvu při přípravě nového památkového zákona.
Mikeš se potýkal i se soudy. Čelil obžalobě kvůli chybnému čerpání dotací na opravu sportovní haly poničené povodněmi. Pražský Vrchní soud jej nakonec osvobodil, stejně jako další dva obviněné v kauze. Mikeš je také v kulturní obci známý svým odporem k návrhu Národní knihovny od Jana Kaplického.
Problematický je i nový ekonomický náměstek Tomáš Stejskal. V této úloze působil už za ministra Jehličky. V minulosti působil jako ředitel Slezské nemocnice v Opavě, předtím vedl ostravský inspektorát České inspekce životního prostředí. Je absolventem Vysoké školy báňské a Ostravské univerzity.
Ve své úloze proslul návrhem rozpočtu, který zaškrcoval dotace pro živou kulturu, přestože se nakonec ukázalo, že prostředků bylo v rozpočtu dost a rozdělovaly se mimo soutěže. Náměstek Stejskal se podle informací DR snažil aplikovat své zkušenosti z nemocničního prostředí, takže se pokoušel vnutit všem příspěvkovým organizacím jednotné dodavatele. Ty shodou okolností měla vybírat firma z jeho rodného města. Nakonec se nedostal dále než za dodávky elektřiny, kde z řízení sešlo, neboť možný dodavatel byl pouze jeden.
Ani třetí staronová náměstkyně Anna Matoušková se neosvědčila. Působila od dubna 2007 na ministerstvu jako ředitelka odboru památkové péče, kde měla připravit nový památkový zákon, což se jí nepodařilo.
Absolventka Filozofické fakulty v Praze má ale jiné přednosti. S ministrem Besserem se zná z Berouna, kde působila jako místostarostka od roku 1994 do roku 2001. Besser je starostou Berouna od roku 1994, mandát chce složit 9. srpna.
Dodatečně jmenovaný náměstek pro "živou" kulturu Radek zdráhal je ředitelem Slovácké umělecké školy v Uherském Hradišti. Jeho manželkou je zpěvačka Zuzana Lapčíková, která za TOP 09 kandidovala ve sněmovních volbách.
Z postu prvního náměstka odvolal Besser Stanislava Karabce, blízkého ČSSD, Jaromíra Talíře, spjatého s KDU-ČSL, a Jiřího Richtera. Post vrchního ředitele sekce ministra kultury opustil Zdeněk Novák, který na ministerstvu pobýval už od časů vlády Josefa Tošovského.
Náměstkyní už nebude ani Petra Smolíková, ale na ministerstvu podle našich zdrojů zůstane, a to i se stejnými úkoly, neboť nikdo ve vedení ministerstva by nebyl schopen převzít její agendu spočívající především v komunikaci s evropskými strukturami.
Mezi náměstky chybí jméno z Věcí veřejných. Podle informací DR je to z toho důvodu, že Věci veřejné na tuto oblast žádným expertem nedisponují. Zdroj DR nechtěl být jmenovitě uváděn, neboť „si nechce zabouchnout na ministerstvo dveře ještě předtím, než tam dorazí“.
Podle informací DR rovněž není vyloučeno, že za kvapnými personálními změnami, jimiž se vrací do svých funkcí trio náměstků Besserova stranického kolegy Jehličky, je ministrův zájem co nejrychleji se vrátit zpět na mistrovství světa v in-line hokeji, které v Berouně pořádá… — a pečlivě je sleduje.
Nemohu se už dočkat prvního jednání: tuším, že nás čekají takové skvosty jako "efektivizace literárních časopisů" nebo nový hodnotový index nezávislých divadel. Ve volnějších chvílích si podařená pětice může utahovat z opasků filharmoniků.