Svaz pacientů v úterý zkritizoval opatření, na nichž se dohodly strany jednající o nové vládě v oblasti zdravotnictví. Ke kritice se připojila i ČSSD, která hned po volbách podala další návrh na zrušení poplatků.
Plány rodící se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) ve zdravotnictví, které podle experta VV Martina Stránského povedou k první skutečné reformě od roku 1989, dnes ostře zkritizovaly ČSSD i Svaz pacientů.
Kromě zavedení standardů a dalších úprav se vyjednavači shodli na tom, že je potřebná fúze zdravotních pojišťoven. „Budeme iniciovat fúzování resortních pojišťoven ministerstva vnitra a obrany. Zákonem sjednotíme podmínky fungování pro všechny zdravotní pojišťovny tak, aby bylo umožněno další případné transparentní fúzování ostatních zdravotních pojišťoven,“ stojí v trojkoaliční dohodě.
Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath řekl, že pacientům zavedení standardů a nadstandardů uškodí. Kvalitnější péči, již mají zdarma, zaplatí. Jako příklad uvedl pacienta, který potřebuje endoprotézu. Senior v pětaosmdesáti letech dostane levnější typ, protože se neočekává, že by byl aktivní a například sportoval. Mladý pětadvacetiletý člověk dostane dražší typ, umožní mu i sportovat. Lepší endoprotéza přijde pacienta až na stopadesát tisíc korun.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek řekl, že zrušení paragrafu, který znemožnil připlatit na nadstandard, prosazuje už řadu let. Pokud se tak stane, musí být definováno, jaká péče, jaké výkony a jaké materiály a za jakých podmínek jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Pacient uhradí rozdíl mezi cenou nejlevnější léčby a tím, co požaduje.
Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár označil návrhy expertů "za brutální a sprostý útok na peněženku zejména rodin s dětmi a seniorů". Svaz se chystá na jednání s novým ministrem, chce zrušit poplatky u lékaře v situaci, kdy lékař pošle pacienta na další vyšetření ke specialistovi.
"Tady už nejde o regulaci, je to sprosté okrádání, pacient ničeho nezneužívá, poslal ho tam jeho lékař," řekl Olejár ČTK. Politici podle něj jen chtějí naplnit rozpočet zdravotnictví, když stát nechce platit víc za děti, důchodce a nezaměstnané. "Zvýší tím spoluúčast, což odmítáme," řekl.
Experti se neshodli na případných změnách ve výši regulačních poplatků. O tom rozhodne jednání koaliční devítky. O zrušení poplatků za položku na receptu jsou představitelé ČSSD připraveni jednat zejména s VV. ČSSD chce zrušit všechny poplatky a v tomto duchu také hned po volbách předložila další novelu příslušného zákona.