Argumentace zadlužením ve volbách zabrala, uplatňuje se tedy dál: nově prý hrozí zadlužení pojišťoven. Proto ODS, TOP 09 a Věci veřejné jednají o zvýšení poplatků ve zdravotnictví.
Ustavující se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných vážně uvažuje o navýšení plateb za zdravotnictví z třiceti korun na padesát za recept a ze šedesáti na sto korun za den v nemocnici. Podle vyjednavače TOP 09 Vladimíra Pavelky má zvýšení pomoct zdravotnictví v době ekonomické krize.
O návrhu expertního týmu, o kterém informovalo dnešní Právo, budou jednat politické špičky koalice. Neshoda panuje podle Pavelky na tom, že Věci veřejné požadují zrušit platbu za položku na receptu. Platit by se podle tohoto návrhu mělo pouze za recept, a to třicet korun.
Koaliční experti podle Pavelky doporučují změnit pouze výši poplatků, ponechat doporučují stropy pro jejich placení. Kolik stát od pacientů tímto způsobem vybere, nedokáže Pavelka odhadnout, a to kvůli zkreslení, které způsobily kraje tím, že úhradu některých poplatků braly na sebe. „Změní se regulační efekt, rozhodně půjde korunkou ke korunce o miliardy," uvedl.
Právě demitovaná ministryně zdravotnictví Dana Jurásková upozorňuje, že bez zvýšení plateb státu za více než šest milionů státních pojištěnců, tedy dětí, důchodců či nezaměstnaných, se dostanou VZP a některé menší pojišťovny už v polovině příštího roku do dluhů, a nebudou mít dost peněz na zaplacení stejně kvalitní péče jako letos. Příští rok bude mít zdravotní pojištění schodek osm až deset miliard a kvůli tomu hrozí třeba odkládání plánovaných operací a omezování hrazení léků.
Zvyšování spoluúčasti pacientů bylo podle Vladimíra Špidly očekávatelné: „V konečné fázi bude úroveň péče významně ovlivněná sociální pozicí pacienta,“ myslí si Špidla. Navíc lze podle něj očekávat privatizace zdravotních pojišťoven. „S logickým důsledkem, že rozhodujícím prvkem rozhodování se stane zisk. Nikoliv dostupnost a
úroveň péče. Stejně tak je vysoce pravděpodobná důsledná privatizace většiny dosud veřejných zdravotnických zařízení,“ varuje Špidla.
Mezi lety 2003 až 2007 stouply výdaje pojišťoven o pětatřicet procent, spoluúčast pacientů ale o sto dvacet tři procent. S ekonomickou krizí klesl výběr zdravotního pojištění, letos ještě pokrývají pojišťovny výpadek z rezerv.
Regulační poplatky zavedl v roce 2008 bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek, který právě kvůli nim musel z Topolánkovy vlády odejít, ale který nyní znovu vyjednává za ODS podobu budoucí vlády. Systém byl od svého zavedení několikrát upraven. Nyní se platí třicet korun v ambulanci a za položku na receptu, šedesát korun za den v nemocnici a devadesát korun na pohotovosti. Po překročení ročního limitu pěti tisíc korun vracejí zdravotní pojišťovny peníze zpět, děti a senioři mají limit poloviční.