Podle místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta budou chtít těžaři ovlivňovat dění v obci prostřednictvím sdružení, které chce kandidovat v komunálních volbách.
Severočeské obce ohrožené těžbou uhlí ještě nemají vyhráno. Strany pravděpodobné vládní koalice se sice dohodly, že těžební limity se prolamovat nebudou, uhelná společnost Czech Coal už ale hledá nové cesty, kudy se k tamějším zásobám dostat. Jiřetínský místostarosta Vladimír Buřt ČTK řekl, že firma vsadila na komunální politiku a podporuje hnutí, které bude kandidovat v komunálních volbách a pokusí se dosáhnout zbourání obce „zevnitř".
Určitou změnu postoje naznačila Czech Coal už dnes. Sportovcům v Horním Jiřetíně a Černicích, tedy v obcích, které by ráda kvůli zásobám uhlí zbourala, dá na dva investiční projekty celkem 330 tisíc korun. Vedení Czech Coalu ale odmítá souvislost s vládním vyjednáváním a tvrdí, že se jen snaží řešit problémy místních. Ti navíc o dotaci zažádali sami, a už v březnu. Sokol Horní Jiřetín, který hraje fotbalový krajský přebor, dostane 275 tisíc korun na nový topný kotel v tělocvičně, dalších 55 tisíc půjde na nový povrch hřiště v Černicích. Dosud přitom dostávaly kluby jen asi čtyřicet tisíc korun ročně.
Sportovním klubům se peníze hodí, ale jejich vedení se pořád staví proti zbourání obce. Peníze do sportu jsou podle místních jen předehrou pro další boj o uhlí, který se rozhoří před podzimními komunálními volbami. „Dá se říct, že změnili taktiku. Vláda je sice ještě ve vyjednávání, ale asi se dohodnou a zrušení limitů jim nepovolí. Czech Coal se bude soustředit ještě víc na svůj region a bude dávat prostředky těm, kteří jí pomohou dosáhnout jejích záměrů," řekl dnes ČTK.
Jedná se prý především o sdružení Dialog, které je v kontextu Horního Jiřetína k těžařům více než smířlivé. To se podle svých prohlášení snaží připravit obce na případný odsun. Podle odpůrců zbourání Jiřetína bude Dialog kandidovat i v komunálních volbách. Těžaři se navíc zřejmě pokusí využít jiné politické konstelace v krajském zastupitelstvu a vyvolat alespoň regionální referendum. Z webových stránek sdružení vyplývá jasné protiekologické zaměření.
Ředitelka pro regionální strategii Czech Coalu Liběna Novotná odmítla, že by se její společnost snažila ovlivňovat místní. Zároveň ale přiznala, že se firma ložisek ještě nevzdala a že se bude snažit v budoucnu jednání o limitech znovu obnovit.
„Infiltrace těžařů do Horního Jiřetína je pozvolná a dlouhodobá, mají tu své lidi, kteří o likvidaci Jiřetína usilují. Nejde o žádné nuzáky, nýbrž lidi solidně situované a zde usazené. Asi jim přijde, že mají málo," řekl Buřt s tím, že někteří místní by rádi své domy lukrativně prodali. A ti, kteří pomáhají těžařům prosazovat jejich cíle, mají podle něj slíbeny i další odměny.
Hnutí Dialog distribuuje po Jiřetíně zdarma svůj časopis a o původu jeho prostředků se jen spekuluje. Na transparentním účtu, který hnutí uvádí na svých webových stránkách, bylo v úterý pouze pětadvacet tisíc korun, které navíc dorazily v minulých dnech. Jiné transakce zaznamenány nebyly. Předseda sdružení Petr Leichner je přesvědčený, že se v Jiřetíně těžit bude, proto sdružení vyjednává s těžaři o prodeji místních domů.