Prezident Václav Klaus dnes navrhl na veřejného ochránce práv bývalou poslankyni ODS a svou příznivkyni Evu Dundáčkovou a občanského aktivistu Johna Boka. Nového ombudsmana vyberou z navržených poslanci.
O tom, kdo bude příštím veřejným ochráncem práv, rozhodne nová Poslanecká sněmovna. Dostala již čtyři nominace. Dvě ze Senátu, dvě od prezidenta Václava Klause. Senát navrhuje někdejší zástupkyni ombudsmana Annu Šabatovou a předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou, prezident aktivistu Johna Boka a advokátku Evu Dundáčkovou.
Dundáčková byla od roku 1998 až do letošních sněmovních voleb poslankyní ODS za Příbramsko, do roku 2006 byla příbramskou zastupitelkou. Byla místopředsedkyní sněmovního ústavně-právního výboru a mandátového a imunitního výboru. Letos už na poslankyni nekandidovala. Šestačtyřicetiletá právnička je od roku 1992 advokátkou, příznivkyní prezidenta Václava Klause a odpůrkyní Lisabonské smlouvy. Dundáčková o sobě mluví jako o euroskeptikovi, byla také považována za stoupenkyni někdejšího poslance za ODS Vlastimila Tlustého ve středočeské organizaci strany.
Někdejší disident John Bok několikrát neúspěšně kandidoval do Senátu. Je předsedou spolku Šalamoun, který se angažuje v případech, u kterých má podezření na chybné rozhodnutí soudů. Po listopadu 1989 krátce pracoval v Úřadu na ochranu ústavy a demokracie a jako ředitel odboru Federální informační služby. Krátce byl členem Transnacionální radikální strany. Klaus navrhl Boka na ombudsmana už v minulosti jako Motejlova protikandidáta. Byl zastupitelem v městské části Praha 8, naposledy kandidoval na senátora v Praze 5 a 13 jako bezpartijní za KDU-ČSL.
Iva Brožová je předsedkyní Nejvyššího soudu. V prosinci 2007 ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil navrhl zahájit s Brožovou kárné řízení kvůli téměř čtyřicetimilionové pokutě, kterou Nejvyššímu soudu uložil Finanční úřad, v roce 2008 ale senát Nejvyššího soudu kárné řízení zastavil. V únoru roku 2006 byla prezidentem Václavem Klausem odvolána z funkce předsedkyně Nejvyššího soudu. Podala proti svému odvolání ústavní stížnost, která byla Ústavním soudem uznána, a její odvolání bylo zrušeno jako protiústavní.
Anna Šabatová je signatářkou Charty 77, spoluzakládala Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných a v letech 2001—2007 byla zástupkyní veřejného ochránce práv. Od roku 2008 je předsedkyní Českého helsinského výboru, o deset let dříve byla oceněna za svou činnost Cenou OSN za obranu lidských práv. V říjnu 2002 prezident Václav Havel vyznamenal Šabatovou medailí Za zásluhy I. stupně.