Rtuť stoupá nejen v českých teploměrech
Jan MiesslerToxickou rtuť měli v nebezpečném množství v těle i účastníci konference za její omezení. Delegáti ze zemí třetího světa byli postižení více.
Výskyt rtuti nestoupá jen v teploměrech v souvislosti s teplým počasím. Jak ukázala analýza odebraných vzorků lidských vlasů, globální šíření nebezpečné rtuti se týká i samotných delegátů konference o globálním omezení rtuti ve Stockolmu, která v pátek končí. Podle tiskové zprávy ekologického sdružení Arnika byli toxickým kovem zasaženi všichni zkoumaní delegáti.
Zejména u těch z třetího světa jí bylo až třikrát více, než je kritická norma. „Rtuť je nyní osobní záležitostí pro mnoho vyjednavačů," komentovala to Mariann Lloyd-Smithová z mezinárodní sítě IPEN, která se na analýze vlasů na rtuť podílela společně se Švédskou společností pro ochranu přírody.
Kritické množství metyltruti, na kterou se rtuť v lidském těle proměňuje, je 1000 mikrogramů na kilogram. U účastníků ze 40 zemí bylo naměřeno 93 a ž 2956 mikrogramů na kilogram, přičemž více než třetina vzorků měla rtuti nadkritické množství. Jednalo se zejména o zástupce rozvojových zemí, u kterých byly naměřené hodnoty v průměru dvojnásobné ve srovnání s kolegy z vyspělých zemí.
Značné rozdíly byly ale mimo jiné i mezi čelními švédskými politiky, kteří se konference také zúčastnili. Zatímco předsedkyně švédských sociálních demokratů Mona Sahlinová měla ve vlasech 452 mikrogramů, ministr životního prostředí vládnoucí pravostředové koalice Andreas Carlgren měl 773 mikrogramů a předseda švédských sociálních demokratů Göran Hägglund dokonce nadkritických 1189 mikrogramů.
Jak uvádí tisková zpráva Arniky, hlavním způsobem, kterým se do těla pro lidi toxická rtuť dostává, je konzumace ryb z vod, do nichž tato toxická látka proniká vlivem znečištění životního prostředí. Globální smlouva, na jejíž potřebě se vlády shodly již vloni na konferenci v keňském Nairobi, by měla používání rtuti omezit, další jednání by měla následovat.
„Schůzka ve Stockholmu byla dobrým začátkem rozhovorů o podobě globální smlouvy o omezení rtuti. Delegáty jsme upozornili především na nutnost zachovat v budoucí úmluvě důležité požadavky na omezení odpadů a starých ekologických zátěží," uvedl expert na toxické látky a odpady Jindřich Petrlík z Arniky, který se jednání účastní. Arnika je členem mezinárodní sítě pro eliminaci perzistentních organických látek IPEN, která sdružuje přes sedm set nevládních organizací zabývajících se hlavně toxickými v životním prostředí z více jak sto zemí světa.
Další informace:
IPEN - Mezinárodní síť pro eliminaci perzistentních organických látek
Arnika - Rtuť