Sea Shepherd vyhlásila válku středomořským pytlákům
Roman BurešRadikální ekologická organizace Sea Shepherd v pondělí zahájila novou kampaň zaměřenou proti lovu ohroženého tuňáka modroploutvého. Aktivisté chtějí bojovat zejména proti pytlákům, kteří z moře údajně vyloví až třikrát více ryb než dovolují přísné kvóty.
Organizace radikálních ochránců mořského života Sea Shepherd v pondělí zahájila novou kampaň nazvanou Blue Rage. Podle ředitelky francouzské divize Sea Shepherd Lamye Essemlaliové má být zacílena především na boj proti pytlákům lovícím ve Středozemním moři ohroženého tuňáka modroploutvého. Lodě aktivistů nyní kotví na Maltě.
V pátek se s rybáři nedaleko Malty střetla loď organizace Greenpeace, jejíž posádka se snažila osvobodit tuňáky z rybářských sítí. Rybáři se aktivisty snažili odehnat pomocí lodního háku, kterým jednoho z nich zranili. Podle Essemlaliové jednali aktivisté z Greenpeace správně, když legálně lovící loď napadli, protože jak legální, tak nelegální výlov ohrožuje přežití příslušného druhu.
Jediný možný termín na legální lov ohroženého tuňáka je ve Středozemním moři od 15. května do 15. června, a i v tomto období podléhá celkové kvótě 13,5 tisíce tun. Pytláci však kvóty nedodržují a každý rok vyloví téměř čtyřnásobek povoleného množství. Essemlaliová k prohlášení dodala, že aktivisté zvažují, zda v boji proti pytlákům nevplout i do libyjských vod, kde jich údajně loví nejvíce.
Od počátku masového rybolovu se stavy tuňáka modroploutvého ve Středozemním moři a východním Atlantiku snížily o téměř pětaosmdesát procent. Při současné intenzitě lovu bude příslušný rybí druh zlikvidován do třiceti let. Většina ulovených tuňáků se vyváží do Japonska, kde se používá na výrobu tradičních pokrmů jako je sushi.
Další informace:
AFP Green group to launch Mediterranean tuna 'blue rage'
Internetová prezentace kampaně Blue Rage