Ochránce velryb přišel zatknout kapitána velrybářů na jeho loď
Lenka PurtekováNovozélandský aktivista vnikl na palubu velrybářské lodi, aby zatkl jejího kapitána. Loď podle organizace Sea Shepherd v lednu úmyslně potopila ochranářskou loď Ady Gil. Sdělení měl pro něj více.
Aktivistu bojujícího proti lovu velryb zadržela dnes posádka japonské velrybářské lodi na své palubě. Muž se tajně dostal na palubu, kde chtěl zatknout kapitána lodi za lednové potopení člunu ochranářské skupiny Sea Shepherd.
Peter Bethune skočil na palubu Shonan Maru 2 podle prohlášení Sea Shepherd dnes ráno ze skútru, který řídil britský aktivista Larry Routledge. Novozélanďan Bethune plánoval občanské zadržení kapitána Shonan Maru 2 pro údajný pokus o vraždu šesti členů lodi Ady Gil, která se po srážce s japonskou lodí 6. ledna potopila.
Sea Shepherd po incidentu prohlásil, že do jejich plavidla úmyslně narazil japonský Shonan Maru 2, který zajišťuje bezpečnost flotily provádějící lov velryb na Antarktidě. Japonští úředníci zabývající se rybolovem tvrdí, že srážka lodí byla jen shodou náhod. Jeden z demonstrantů si při kolizi zlomil žebra.
Výzkumný institut kytovců, který lovy organizuje, sdělil, že Bethune porušil námořní právo. Profesor mezinárodního a námořního práva na Australské národní univerzitě Donald Rothwell však řekl, že Bethunova akce by se dala považovat za protiprávní v případě, že by se aktivista pokusil ohrozit bezpečnost posádky nebo poškodit loď.
Velitel potopené Ady Gil Bethune chtěl také kapitánovi japonské lodi předat účet na tři miliony dolarů za odstranění potopeného plavidla. Ve faktuře Novozélanďan píše, že pokud Japonci platbu neučiní do čtyř týdnů, podá Sea Shepherd žalobu na společnost Kyodo Senpaku, která provozuje šest plavidel velrybářské flotily.
Zakladatel organizace Sea Shepherd Paul Watson řekl, že o Bethunovi nemají žádné zprávy od chvíle, kdy se ukázal před posádkou, což se stalo asi devadesát minut poté, co na loď nastoupil. „Kapitán Bethune nastoupil na japonskou velrybářskou bezpečnostní loď za tmy při vysoké rychlosti, poškodil sítě proti nežádoucímu nalodění a v současné době je na palubě. Chce se po potopení své lodi dovolat spravedlnosti,“ sdělil Watson.
Letošní lov velryb několikrát narušily střety s aktivisty Sea Shepherd v Jižním oceánu. O víkendu byla ochranářská skupina obviněna ze zranění tří velrybářů střelivem ze žluklého másla. Zástupci Sea Shepherd tvrdí, že se členové posádky sami náhodně zranili při pokusu o použití pepřových sprejů proti demonstrantům v silném větru.
Velrybáři mohou Bethuneho držet na palubě Shonan Maru 2 až do jara, kdy se vrátí do Japonska. Posádka údajné nemá žádné prostředky, pomocí kterých by ho dopravila zpět na jeho loď.
Velrybářská flotila opustila přístav v listopadu s úkolem zabít 935 plejtváků malých a padesát plejtváků myšoků údajně v zájmu vědeckého výzkumu. Klauzule o zákazu komerčního lovu velryb, kterou vydala Mezinárodní velrybářská komise roku 1986, povoluje prodej masa z těchto lovů na volném trhu.
Další informace:
The Guardian Japanese ship detains anti-whaling activist