Tálibán zaútočil na zasedání afghánské mírové rady
Roman BurešBojovníci Tálibánu narušili útokem začátek zasedání Lója džirga, na kterém političtí a kmenoví zástupci z celého Afghánistánu projednávají možnosti mírové dohody s povstalci. Prezident Karzáí navrhuje dát povstalcům, kteří se zřeknou násilí, amnestii a práci.
V afghánském Kábulu byl ve středu zahájen sněm Velké rady lokálních vůdců a kmenových náčelníků, který má projednat mírové možnosti řešení konfliktu s povstaleckými skupinami. Několik minut poté, co prezident Karzáí začal se svým projevem, dopadly tři menší rakety přibližně sto metrů od stanu, ve kterém se zasedání Lója džirga odehrává. K útoku se během dne přihlásilo hnutí Tálibán.
Karzáí po výbuchu uklidňoval členy zasedání a vyzval je, ať zůstanou na svých místech. „Sedněte si, nic se nestane,“ řekl dle BBC přímo s chlácholivým úsměvem. Po další explozi ale zvážněl a se nechal ochrankou odvést v obrněném vozidle.
Podle policejních zdrojů se do areálu podařilo proniknout celkově čtyřem Tálibáncům. Dva z nich policisté zastřelili, jeden se zabil sám výbušninou na těle a poslední byl zadržen. K žádnému dalšímu zranění nedošlo.
Třídenní jednání má projednat Karzáího plán mírové dohody s hnutím Tálibán i dalšími odbojovými skupinami. Prezidentův návrh zaručuje níže postaveným povstalcům, že po složení zbraní dostanou amnestii a práci v místních komunitách. Těm výše postaveným by byl výměnou za ukončení násilí zajištěn exil v jiné arabské zemi a případné vyškrtnutí jejich jmen z listiny mezinárodně hledaných teroristů.
Povstalci i opozice jednání odmítají
Zástupci hnutí Tálibán se jednání odmítli zúčastnit. Lója Džirga je podle nich pouze záminkou pro prodloužení pobytu vojsk NATO v zemi.
Nezúčastnila se ani druhá povstalecká organizace, Hizba Islámí, která již minulosti ukázala vůli jednat s vládou o smírném řešení konfliktu. Podle jejího názoru je současná džigra jenom konzultační, bez pravomoci rozhodnout. Vůdce Hizba Islámí, bývalý afghánský premiér a mudžahedín Gulbuddín Hekmatjár, označil zasedání přímo za „bezúčelné cvičení“.
Nesouhlas s jednáním Velké rady vyslovil dále i vůdce afgháské politické opozice Abdulláh Abdulláh, který skončil v prezidentských volbách minulý rok hned za Karzáím. Abdulláh se jednání odmítl zúčastnit s tím, že shromáždění nereprezentuje názory všech Afghánců. „Pokud by byla džirga opravdu celonárodní snahou, podpořili bychom ji,“ řekl doslova.
Spojené státy se oficiálně nechaly slyšet, že podobný mírový plán by se měl projednávat až po výraznějším úspěchu na bojišti. Ten by měla zajistit plánovaná ofenzíva v okolí jihoafghánského města Kandahár, které je považováno za regionální baštu povstaleckého hnutí.
Podle BBC by se měl počet zahraničních vojáků nasazených do operace blížit sto padesáti tisícům. Útok na tálibánské základny u Kandaháru je plánován na srpen.
Další informace:
The Guardian Taliban attack Afghan leaders' meeting
BBC News Violence mars Afghanistan peace meeting in Kabul