NATO chystá v Afghánistánu spektakulární bitvu
Lenka PurtekováKdo vyhraje válku v Afghánistánu, nerozhodnou jen vojáci, ale také média. Před ohlášenou poslední spojeneckou ofenzivou s názvem Moštarak na město Mardžáh proto začala velká mediální kampaň.
V prosinci média informovala o vojenské operaci, která se v blízké době zaměří na ohnisko působnosti Tálibánu v nebezpečné afghánské jižní provincii Hílmand.
Američtí vojáci od května v této oblasti již ukončili jednu velkou operaci Khanjar, v jejímž průběhu postupovali do částí Hílmandu, kde se ozbrojené síly NATO, zejména britské, do té doby snažily prolomit patovou situaci v boji s povstalci. Operaci Khanjar sledovala také média, v nichž se o ní psalo jako o největší útoku námořní pěchoty od bitvy u Fallúdži v Iráku roku 2004 a největší letecké ofenzivě od války ve Vietnamu.
Operace Moštarak, o níž se mluví v posledních dvou měsících, by zřejmě měla být akcí ještě o mnoho větší Khanjar. Účastnit se jí bude méně příslušníků námořní pěchoty, zato více britských a afghánských vojáků. Cílem Moštaraku je město Mardžáh, které podle velitelů námořní pěchoty zůstává jedním z mála v Hílmandu dosud pod kontrolou Tálibánu. O chystané akci americká armáda i NATO hovoří s nadšením a horlivostí.
Do operace Moštarak se zapojí také více afghánských vojáků než do jakékoliv předchozí společné operace. Důraz na zapojení afghánských vojsk slouží spíše jako signál z Washingtonu do Kábulu i zbytku světa, že by Afghánci měli začít pomalu přebírat kontrolu nad svou domovinou, alespoň co se týče vlastní bezpečnosti. Špatná vybavenost i nezkušenost afghánských vojáků jsou však otazníky, které visí nad zapojením místní armády do operace takového rozsahu.
Důvodem k propagaci akce dopředu a k pompéznímu informování sdělovacích prostředků je vylákání talibanských bojovníků, kteří se začnou připravovat, aby mohli čelit síle amerických vojsk a jejich spojenců. NATO rovněž doufá, že rozhlasová propaganda přiměje některé bojovníky Tálibánu, aby se vzdali a utekli.
Měsíce času od oznámení akce ovšem daly vzbouřencům dostatek času k umístění bombových pastí. Silné deště ve městě i okolí sice mohly v posledních dnech poškodit některé bomby, například druhy, které spouští bojovník na dálkové ovládání, vojáci NATO se ale dušují, že v nejmenším nepodceňují obratnost a schopnosti Tálibů ve výrobě bomb. Vojáci hovoří o umění povstalců při přípravě složitých sítí výbušnin často s respektem.
Na některých základnách poblíž Mardžáhu likvidují američtí vojáci údajně i tři po domácku vyrobené bomby denně. Co na ně čeká uvnitř Mardžáhu, to vědí jen povstalci sami, končí svou analýzu psanou pro Reuters a zveřejněnou webem Common Dreams Golnar Motevalli.
Další informace:
Common Dreams Afghanistan’s Very Public Offensive: Teasing Out the Taliban or Walking into a Trap?