Vláda už nezlehčuje lidská práva, píše Amnesty International
Anna VoňavkováAmnesty International vydala zprávu o stavu lidských práv v České republice v loňském roce. Upozorňuje na nebezpečné vzrůstání xenofobních nálad společnosti, oceňuje schválení antidiskriminačního zákona.
Výroční zpráva organizace Amnesty International za rok 2009 o stavu lidských práv v České republice shrnuje klady i zápory vývoje v této oblasti. Mezi pozitivními trendy vyzdvihuje schválení antidiskriminační legislativy či omluvu vlády za nucené sterilizace romských žen. Jako znepokojivý naopak popisuje další nárůst aktivit krajně pravicových stran a skupin a jejich společenskou toleranci. Podle zprávy zároveň přetrvávala segregace Romů ve vzdělávání a dalších oblastech.
„Státní správa se xenofobii musí postavit čelem, aby byla naplňována legislativa, ale také aby fungovaly sociální a preventivní programy. Je potřeba také pracovat s lidmi, kterých se to dotýká sekundárně, například obyvateli, kteří sousedí s vyloučenými lokalitami,“ vysvětlila Deníku Referendum Dáša Van den Horst, ředitelka české pobočky Amnesty International.
Vyvrcholením extremistických aktivit byl podle analýzy útok na romskou rodinu ve Vítkově. Stále narůstaly otevřené nepřátelské projevy části veřejnosti vůči Romům. „Je to tím, že některé problémy byly dlouhodobě přelíženy a neřešily se,“ uvedla k tomu Van den Horst. Vláda však po letech váhání podle ní přestala problém zlehčovat.
Zpráva oceňuje, že parlament přijal antidiskriminační zákon a po několikaletém váhání tak naplnil povinnost vyplývající ze směrnic EU. Nový zákon garantuje právo na rovné zacházení a zakazuje diskriminaci mimo jiné ve vzdělávání, přístupu k bydlení či zaměstnání. Po dlouhém otálení se Česká republika také postavila za stíhání pachatelů nejvážnějších zločinů. Stala se totiž sto desátým státem světa, který podporuje činnost Mezinárodního trestního soudu. Ten stíhá válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a genocidu.
Amnesty International upozorňuje na to, že v českém vzdělávacím systému přetrvává segregace Romů. Romští žáci byli údajně nepřiměřeně často zastoupeni na základních školách a třídách pro žáky s „lehkým mentálním postižením“ nebo v segregovaných běžných školách a třídách.
„V minulém roce byly zahájeny procesy desegregace ve školství. Hlavním problémem je, že zejména romské děti neoprávněně končí ve zvláštních školách. Tyto procesy je potřeba uvést do praxe. S problémem segregace je potřeba pracovat i v rámci bydlení, práva na práci i práva na zdravotní péči,“ upozornila zároveň pro Deník Referendum ředitelka české pobočky Amnesty International Dáša van der Horst.
Více informací:
Amnesty International Zpráva o stavu lidských práv v roce 2009