Výzkumy předvolebních preferencí: informace, nebo manipulace?
Vratislav DostálVýzkumy předvolebních preferencí jsou oborem, který může poskytovat užitečné informace, a v mnoha zemích tomu tak skutečně je. Jako s řadou jiných věcí i s průzkumy je to u nás ale jinak: kultura jejich provádění, interpretace i prezentace v médiích stále klesá.
Od počátku zveřejňování předvolebních dotazníkových šetření jsou jejich výsledky předmětem mnoha diskusí. Sice se vyzdvihuje jejich kladná role jako zpětné vazby mezi politickým systémem a občany, avšak současně jsou předmětem mnohých kritických hlasů.
Mezi nejzávažnější námitky patří názor, že ovlivňují veřejné mínění, odrazují voliče od volby stran, které takzvaně nemají šanci překročit pětiprocentní hranici a tím uzavírají politický systém. Na druhou stranu se často hovoří o tom, že předvolebním průzkumům preferencí se upravují výsledky v rámci marketingové strategie.
Mezi další závažné potíže patří nedbalé interpretace výstupů šetření. Data jsou často vytržena z kontextu a současně jsou při nadbytku různých šetření mezi sebou nesprávně srovnávána, což vede k mnoha zkreslením a matení voličů.
Občané se stávají předmětem mediálních manipulací navzdory faktu, že se některé výzkumné agentury dohodly na používání jednotné terminologie. Ta spočívá v rozlišení stranických preferencí, voličských preferencí, stranických sympatiích a volební prognózy.
Stranické preference vyjadřují příklon k určitému aktérovi politické soutěže bez ohledu na věk a bez ohledu na deklarovaný úmysl zúčastnit se, nebo nezúčastnit voleb.
Voličské preference představují podíl respondentů, kteří nevyloučili svou účast ve volbách a jmenovali svého favorita ze seznamu politických stran, které se voleb účastní.
Stranické sympatie vyjadřují podíl respondentů v celém dotazovaném vzorku, kteří buď přímo jmenovali příslušnou politickou stranu, kterou by volili, nebo při nejasnosti své volby vyjádřili k dané straně sympatie.
Volební prognóza je nakonec odhad skutečného výsledku voleb, který je sestavován na základě sledování, vážení a analyzování dlouhodobých trendů ve společnosti.
Předvolební šetření a politické strany: politika jako marketing
Data z předvolebních šetření se nepochybně využívají jako součást předvolební kampaně. Politické strany bývají ostatně často samy zadavateli předvolebních průzkumů, a je tedy logické, že jejich výstupy užívají pro vlastní potřeby.
Pavel Šaradín má za to, že pokud je průzkum proveden dobře, může zadavateli skutečně posloužit. „Političtí stratégové a poradci prostřednictvím průzkumů upravují volební kampaně, vlastně mnohé slogany i části programů vznikají na základě sociologických šetření,“ poznamenává Šaradín.
Tak například sociální demokraté spolupracují již od předvolební kampaně z roku 2006 s agenturou Penn, Schoen and Berland. Již tehdy bylo patrné, že ČSSD přistupuje ke vztahu strana — volič jako k jakémukoli komerčnímu vztahu prodejce služby — klient. Jejich manažer Jaroslav Tvrdík v podstatě konstatuje, že politický marketing není vzdálený od marketingu komerčního.
Podle Pavla Šaradína tak vznikl třeba sociálnědemokratický slogan Jistoty a prosperita. „Na základě průzkumu odstranila ODS ze své kampaně před čtyřmi roky kritiku Evropské unie. Straně hrozilo, že přijde až o sedm procent proevropsky orientovaných voličů,“ říká Pavel Šaradín.
To potvrzuje i Jaroslav Tvrdík. „Snažíme se o to, aby naše programové priority byly porovnávány s průzkumy veřejného mínění a hledáme z pohledu veřejnosti to, co je v našich programech nejzajímavější. Tyto věci se snažíme zpracovat moderním způsobem. Naučili jsme se, že důležité je klást důraz na prezentaci témat, která zajímají našeho voliče. A tak to bude i v letošním roce,“ říká Jaroslav Tvrdík.
Je pak logické, že se sociální demokraté snaží podle slov Jaroslava Tvrdíka co nejefektivněji přizpůsobit program většinové voličské klientele, a maximalizovat tak zisk volebních hlasů ve volbách. Z dlouhodobějšího hlediska se nicméně tato strategie může obrátit i proti nim.
Například nepodloženou kritikou průzkumů pro OVM, na jejímž základě jsou hned spřádány hypotézy, jak rozdíl tří respondentů formuje českou politickou scénu. A nepodložená je z toho důvodu, neboť uvádí nepravdivé, ale lehce dohledatelné, údaje o počtu respondentů, kteří jsou dotazováni pro OVM.
Počty respondentů v posledních průzkumech pro OVM. Moravskoslezský kraj 987 respondentů, Středočeský kraj 1019, Praha 1045, Jihomoravský kraj 946, Ústecký kraj 1037, a tak dále. Nikoli 450 až 500. Výsledky jsou snadnou dohledatelné, ČT vždy záverečnou zprávu od agentury zveřejňuje, např. zde http://www.ct24.cz/parlamentni-volby/87429-pruzkum-pro-ovm-naskok-cssd-na-ustecku-cini-13/ .
Dále je velmi pochybná hypotéza o nedostatečném zastoupení lidoveckého či levičového voliče v průzkumech veřejného mínění. Ve velké většině průzkumů je používán kvótní výběr, který slouží k tomu, aby ve vzorky byly stejně jako v populaci zastoupeni lidé podle velikosti města či obce a věku (dále ještě podle vzdělání a pohlaví). A pozor na ageismus, neboli stereotypy o starých lidech. Že starší lidé jsou zvyklí trávit celý den doma? Ale kdepak, po ránu cestuji v tramvaji s tolika seniory, že se navzájem musí pouštět sednout...
problematické na průzkumech STEMu a SC&C pro Český rozhlas a Českou televizi není přece jenom to, vůči čemu oponuješ. Je to soubor několika momentů, jejichž souhrn činí výsledky minimálně diskutabilní.
Mluvíš-li o počtu respondentů, uvádíš pravdivá čísla, nicméně zapomínáš, že běží o celkové číslo, které je rozděleno mezi dvě agentury, viz odkaz v textu na květnové výsledky pro ČRo, kde byli respondenti rozděleni takto: SC&C – 761; STEM – 645. Rozdíly v předpovědích agentur jsou pak průměrovány.
Jan Hartl k tomu poznamenal: "Ale když se dají dohromady dva výzkumy, tam se pohybujete už na statistické chybě plus minus tři procenta," brání metodu, která předpokládá, že obě společnosti neudělají stejnou chybu.
"To se osvědčilo při průzkumu pro Český rozhlas na jižní Moravě. Počátkem května tam podle STEM vyhrála sociální demokracie o 10 procent, podle SC&C o dvě procenta. Po součtu obou průzkumů byl rozdíl 6 procent," píše Petr Holub.
Neokomentoval jsi ale to, že u VV byl v oněch dvou průzkumech, které byly publikovány v podstatě ve stejnou dobu, rozdíl v ziscích 3,5 %... Čím to?
Toto číslo je opravdu velké, obzvláště týká-li se partají, jež se pohybují na hranici 5%.
K levicovým voličům: je srandovní mluvit o důchodci přeplněných tramvajích. Studoval jsem sociologii, takže vím, co říká o výzkumech veřejného mínění teorie. Současně si ale neidealizuju jejich praxi.
Uvidíme, co prozradí volební výsledky, nicméně například už teď je skoro jisté, že volební účast nebude 80%.
Na informaci, že celkvoý počet respondentů je tvořen součtem a zprůměrováním výsledků dvou šetření jsem nenarazil, ale asi tomu tak bude, když jsou udávány jako autoři obě agentury. Ale v tom nevidím problém. Obhě agentury jsou vedeny zkušenými profesionály a dám svou ruku do ohně za to, že se dohodli na použití jednotné metodiky, díky které pak mohou své výsledky sloučit.
Rozdíl 3,5% u VV u dvou výzkumů ve stejný čas přece nemusí nutně znamenat podvod nebo nekvalitně odvedenou práci. Když máme dejme tomu statistickou chybu o obou výzkumů +-2%, tak se výsledek může klidně lišit až o 4%, a bude to z pohledu statistiky v pořádku. Něco jiného by bylo, kdyby se takto lišily výsledky na vzorku třeba dva tři tisíce respondentů, ty ale u nás k volbám nikdo bohužel nedělá.
Souhlasím, že by bylo fajn, kdyby se průzkumům systematicky věnovala nezávislá instituce, o jejíž výsledky by se dalo opřít a které by nebyly ovlivněny jejich zadavateli. Doufám, že k tomu v budoucnosti dojde. Nejvíce se tomu ale zatím blíží právě výzkumy pro ČT, jednak díky zadavateli, druhak díky spolupráci dvou agentur na realizaci výzkumu.
Na paškál by ale měly být brány vyloženě koupené "průzkumy". Jmenovitě podvodníci z agentury SANEP pracující pro Zemana, jejichž metodika nemá se sociologií mnoho společného a jeichž výsledky se v žádném případě nedají zobecňovat na celoup populaci ČR. Dále např. výsledky produkované pro Suverenitu paní Bobošíkové, které její straně dávají 11%, ty ale naštěstí mediální meanstream nespolknul (neměla dostatečné kontakty?). Výsledky průzkumů se vůbec staly integrální součástí předvolební kampaně, politické subjekty na/pod hranou volitelnosti je běžně připojují ke svým reklamním sdělením a snaží se přesvědčit voliče, že hlas pro ně vhozený není ztracený.