Írán odsoudil další bojovnice za práva žen, hrozí jim bičování
Roman BurešÍránský revoluční soud v neděli odsoudil další dvě lidskoprávní aktivistky. Kromě několika let vězení jim vyměřil i desítky ran bičem. Rozsudek přišel den po propuštění francouzské učitelky Clotildy Reissové, jež byla souzena za účast na protivládních protestech.
Íránský režim o víkendu opět zasáhl proti obhájcům lidských práv a politické opozici. V neděli byly v nepřítomnosti odsouzeny dvě bojovnice za práva žen zadržené při protestu před revolučním soudem v roce 2007, kde právě probíhal proces se čtyřmi jejich kolegyněmi. O víkendu byl také zatčen bývalý poslanec Mohsén Armin, člen proreformní strany, která podporuje opoziční hnutí Mira Hosejna Musávího.
Šádí Sadrovou, právničku, novinářku a držitelku ceny Lecha Walesy za propagaci lidských práv, svobody projevu a demokracie v Íránu, odsoudil revoluční soud k šesti letům vězení a čtyřiasedmdesáti ranám bičem za narušování národní bezpečnosti a veřejného pořádku. Druhé z aktivistek — Mahbubeh Abbásové-Gúlizádehové — byl za podobné přečiny vyměřen trest dva a půl roku doplněný o třicet ran.
Právník aktivistek Muhammad Mustafaí si podle AFP ponechal lhůtu na podání námitek. Obě ženy pobývají již delší dobu v zahraničí, a tak jim bezprostřední vykonání rozsudku nehrozí.
Rozsudek přišel den poté, co íránské úřady propustily Francouzku Clotildu Reissovou, která byla v červenci minulého roku zadržena při protivládním protestu a souzena za ohrožování národní bezpečnosti. AFP uvedla, že podle dosud neověřených informací by měla Francie výměnou propustit a následně deportovat někdejšího íránského agenta Alího Vakilího Rada, jenž v roce 1991 v Paříži ubodal bývalého premiéra Íránu a nyní si odpykává doživotní trest.
Sadrová a Abbásová-Gúlizádehová se v minulých letech proslavily kampaní proti popravě ukamenováním, kterou se v Íránu polooficiálně trestá například cizoložství. Dlouhodobě též poukazovaly na to, že íránské právo vycházející z konzervativního pojetí islámské šaríe je ve své podstatě diskriminační a znevýhodňuje ženy.
Dle agentury AFP jsou íránské úřady vůči lidskoprávním aktivistům čím dál nepřátelštější a zvláště v posledním roce nechaly stovky z nich zadržet. Největší vlna zatýkání přišla při demonstracích po sporných volbách, ve kterých byl znovu zvolen současný prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Zatýkáni však nejsou jen aktivisté, ale i opoziční politici, jež režim obviňuje z podněcování protestů. Posledním takovým případem je bývalý poslanec Mohsén Armin, prominentní člen proreformní politické strany. „Dnes ráno přišli policisté, kteří vypadali, že mají soudní příkaz, prohledali dům a mého otce odvedli,“ řekla serveru Parlemannews.ir Arminova dcera.
Další informace:
AFP Iran jails women activists, arrests top former MP
AFP French academic freed from Iran, 'heading home'
AFP Convicted killer of Iranian ex-PM to be deported