Příliš brutální pravda o ostravském ovzduší
Petr WoffOstravský magistrát zvažuje žalobu na odborníky z Akademie věd ČR, podle nichž vzduch v severomoravské metropoli poškozuje DNA. Občané mezitím podepisují Petici za čistější vzduch pro Ostravu.
I třítýdenní pobyt na Ostravsku je nebezpečný pro lidskou DNA, protože tamní vzduch rychle a významně narušuje chromozomy. Prohlásil to doktor Radim Šrám, který spolu s kolegy z Akademie věd ČR provádí v regionu dlohodobý výzkum. Náměstek primátora Ostravy pro životní prostředí Dalibor Madej ovšem požaduje od Šrámova týmu omluvu, protože považuje alarmující tvrzení za přehnané.
Šrám již dříve uvedl, že jej na Ostravsko přivedly studie nevládních organizací, podle nichž zde jen na přelomu let 2000 a 2001stoupl počet dětí s astmatem z 10 na 30 procent. Neziskové sdružení Arnika také nyní podporuje experty z Akademie věd Peticí za čistější vzduch pro Ostravu.
„My, obyvatelé Ostravy a přilehlých částí, žijeme v prostředí, kde jsou dlouhodobě překračovány zákonné limity pro znečištění ovzduší. Jsme si vědomi závažného ohrožení, které toto znečištění představuje pro zdraví desetitisíců lidí v našem regionu," oslovují signatáři petice zákonodárce, vládu, Českou inspekci životního prostředí, představitele města i Moravskoslezského kraje. „Nejvíce ohroženy jsou přitom děti. Tisíce lidí již dnes trpí zdravotními problémy. Jako každý občan tohoto státu i my máme právo na ochranu našeho zdraví," stojí v dokumentu.
Během uplynulé zimy byly v Ostravě imisní limity překračovány až jedenáctkrát. Podle Šráma přitom částečky prachu ve zdejším vzduchu obsahují minimálně třikrát více karcinogenních látek, než je tomu v Praze.
„I když se o problému začalo v posledních dvou letech více mluvit, chybí zde zatím komplexní řešení, ke kterým by se odpovědné instituce zavázaly a která by ovzduší skutečně zlepšila," domnívá se mluvčí petičního výboru Vendula Krčmářová. „Zatím vidíme jakési opatrné, ale většinou neúčinné kroky. Například nově zavedená regulace podniků při vyhlášení smogové situace špatnému ovzduší nijak nepředchází, reguluje podniky až v okamžiku, kdy je situace kritická."
Podle iniciátorky petice, dětské lékařky Evy Schallerové, odpovědní úředníci problém záměrně bagatelizují. Znepokojena je prý hlavně tím, že ostravští představitelé uvažují o žalobě na doktora Šráma. Mezitím přišel s překvapivým slibem volební lídr ODS Petr Nečas. Chce se zasadit o čistší vzuch na Ostravsku, přičemž prý chce být „ekologický, ne extremistický".
Další informace:
Akademický bulletin Program Ostrava: vliv znečištěného ovzduší na zdravotní stav populace
Arnika Ostravané vzkazují peticí: Chceme účinné řešení znečištění ovzduší!
iDnes Ostrava tlačí na vědce: Řekněte, že jste problém znečištění záměrně zveličil
České noviny Nečas: ODS má ekologický program, ale ne extremistický
Ostravský kurýr Znečištění ovzduší na severu Moravy láme další rekordy