Slovenští ekologové stanovali v Bratislavě. Chtějí zachránit Tatry
Petr JedličkaK nezvyklé formě protestu se o víkendu uchýlili Slováci, kterým se nelíbí nový plán zónace Tatranského národního parku. Aktivisty podpořila i Slovenská akademie věd.
Na náměstí SNP v centru Bratislavy vyrostlo o víkendu stanové městečko. Zbudovali jej slovenští ekologové. Nezvyklým protestním gestem chtěli vyjádřit pobouření nad návrhem nové zónace Tatranského národního parku (TANAP), jež podle jejich názoru zmenšuje území s nejpřísnější ochranou a otevírá přísně hájenou oblast developerům a turistickému průmyslu.
„Je to naprostá katastrofa,“ citují slovenská média Juraje Lukáče z lesoochranářského uskupení Vlk. „TANAP ztratí svoje opodstatnění.“
Podle Hospodárských novin vadí ekologům nejvíce přesun 8800 hektarů lesa z nejpřísněji chráněné oblasti do zóny, ve které je možné stavět lanovky, rekreační zařízení a s jistými omezeními těžit dřevo. Ochránci přírody rovněž upozorňují, že k přípravě návrhu nebyli přizváni žádní nezávislí odborníci.
„Nikdo z mě známých kolegů — botaniků, zoologů, krajinných ekologů — nebyl oslovený v souvislosti s přípravou zónace,“ přisvědčil reportérům Ivan Jarolínek, ředitel Botanického ústavu Slovenské akademie věd (SAV), který již dříve apeloval na vládu, aby předložený návrh zamítla.
Krátce před víkendovým protestem podpořila Jarolínkův ústav i celá SAV. Dle její výzvy má být návrh zpracován s ohledem na vědecké poznatky o fungování přírody, které ten současný nerespektuje.
Ekologové strávili ve stanech na náměstí SNP jednu víkendovou noc. Městečko, které se rozrostlo na několik desítek přístřešků, zrušili v sobotním podvečeru.
Vláda Roberta Fica v prohlášení pro tisk slíbila, že konstruktivní připomínky občanů projedná a že se se zástupci odborné veřejnosti sejde. O návrhu nové zónace chce ovšem hlasovat ještě před volbami, tedy před 12. červnem. Jeho odpůrci se obávají, že k řádné diskusi nebude dost času.
Slovenští ekologové vedou s kabinetem Roberta Fica několik vleklých sporů. Kromě zónace TANAPu a plánu na zrušení samostatného ministerstva životního prostředí je dalším konfliktním tématem například těžba v Tiché a Kaprové dolině, kde vývoj v zásadě kopíruje kauzu kůrovec na Šumavě.
Další informace:
SME.sk Protest proti zonácií sa skončil, ochranári plánujú ďalší
Hospodárské noviny Na protest proti zonácii Tatier vyrástol v Bratislave stanový tábor
Mezinárodní petice proti destrukci TANAPu