Egypt pohřbil exdiktátora Mubaraka s poctami, od jeho vlády se však distancuje
Petr Jedlička, Jakub KrahulecSísího režim vystrojil Mubarakovi pohřeb vojenského hrdiny. Sám se však stále hlásí k revoluci, která právě Mubaraka svrhla. Řadoví Egypťané vzpomínají na stabilitu mubarakovské éry. Jinak se ale žádná velká nostalgie v zemi nekoná.
Současný režim Abdala Fattáha Sísího nechal vyhlásit třídenní státní smutek. Sám Sísí šel následně v čele pohřebního průvodu. „Je to důkazem, že je prezident Sísí loajální a moudrý,“ řekl médiím Mubarakův právní zástupce a bývalý osobní mluvčí Farid El-Díb.
Zpravodajské agentury ovšem zdůrazňují, že zástupci současného režimu včetně Sísího mluvili o Mubarakovi v kontextu pohřbu takřka výhradně jako o hrdinovi Jomkipurské války a armádním veliteli; ne jako o inspirativním prezidentovi či vládci.
Mubarakův pohřeb tak sice kontrastuje s osudem jeho demokraticky zvoleného nástupce, prezidenta Muhammada Mursího z Muslimského bratrstva svrženého v roce 2013 armádou právě pod Sísího velením — Mursí byl po smrti pohřben z rozkazu státní moci potají přes noc. Sísí se ale formálně stále hlásí k odkazu revoluce 2011 a část Mubarakovi bývalé suity drží od moci. Ve vstupu do politiky brání také Mubarakovým synům, Alovi a Gamálovi.
Pohřeb a společnost
Podobně nejednoznačná byla dle zahraničních novinářů atmosféra kolem Mubarakova pohřbu ve společnosti. Akt doprovázelo několik lidových srocení, na nichž účastníci provolávali slávu „velkému vůdci“ Egypta. Vedle toho však zcela veřejně zaznívaly hlasy označující Mubaraka za kořen většiny dnešních problémů.
Podle expertky na Egypt Michele Dunne komentující pohřeb pro vysílání NPR Mubarak přímo zosobňuje rozdělení egyptské společnosti. Část lidí touží po dřívější stabilitě, kterou jeho režim zajišťoval, pro jiné je jeho doba symbolem nesvobody a korupce.
Současný Sísího režim přitom postupuje proti své opozici často i brutálněji než starý Mubarakův. Egypt má také vážnější hospodářské a sociální problémy.
„Mubarakův režim byl tvrdý, mnoho lidí bylo ve vězení a mučení jen bujelo. Ale vzešel z politického prostředí a čas od času tedy musel dělat ústupky (...) Ten současný je proti němu hotová noční můra,“ zhodnotila pro Deutsche Welle Aida Saífo El-Dawla z Centra El Nadeem pro rehabilitaci obětí mučení a násilí.
Sísího režim se po uchopení moci v roce 2013 opíral z části i o Mubarakův mocenský kruh. Sám Mubarak byl ostatně v roce 2014 shledán nevinným v kauze zabíjení demonstrantů během arabského jara a bylo zrušeno jeho odsouzení na doživotí z roku 2012. Nejvýznamnější postavy Mubarakovy éry se však za Sísího už na vrchol nevrátily.
Fotky s mládeží
Husní Mubarak zemřel po osmiletém léčení následků infarktu a mozkové mrtvice, které prodělal v červnu 2012. Od propuštění z nemocnice, respektive vězení, žil v ústraní. Na internet však unikla řada selfies, které si s ním pořídili zejména mladí Egypťané, když ho někde v parku či sanatoriu potkali.
Mubarakovi stoupenci mezi mladou generací vytváří dnes komunitu kolem facebookové stránky I am sorry, Mr. President, kterou sleduje více než 3,5 milionu lidí. Velmi populární je také twitterový účet Mubarakova syna Aly.
Administrátor zmíněné facebookové stránky byl nicméně minulý rok uvězněn na šestnáct dní za „šíření lživých informací“. I z toho je podle agenturních komentářů patrné, že je stávající režim odhodlán i proti mubarakovcům zasahovat.
Další informace:
Deutsche Welle Egypt holds military funeral for Hosni Mubarak
The New York Times Hosni Mubarak buried with full military honours
The Guardian Hosni Mubarak buried with full military honours
MiddleEastMonitor.com The difference between Morsi and Mubarak’s funerals