Google prozradil, které vlády jej požádaly o cenzuru
Lenka PurtekováZnámý internetový gigant zveřejnil mapu s počtem žádostí jednotlivých zemí světa o odstranění obsahu či získání informací o některých uživatelích. Na prvním místě žebříčku se objevila Brazílie. Údaje o Číně chybí.
Google se rozhodl zveřejnit žádosti jednotlivých vlád o odstranění určitých dat z webu a získávání informací o uživatelích. Společnost v úterý spustila na webových stránkách mapu znázorňující jednotlivé země a počty vládních žádostí nebo nařízení soudu o odstranění obsahů z YouTube i z výsledků vyhledávání. Do údajů jsou zahrnuty také žádosti, aby Google poskytl informace o uživatelích svých služeb.
Čísla dále uvádí nevládní nařízení soudu o odstranění obsahů projednávaných za pomluvu, případně v trestních řízeních. Společnost chce do budoucna mapu upřesnit, vytvořit pro ni samostatnou kategorii soudních nařízení a aktualizovat údaje přibližně každých šest měsíců.
Od spuštění nového nástroje si Google slibuje větší transparentnost a snížení cenzury, která povede k celosvětovému zpřístupnění všech informací.
Zveřejnění mapy přišlo po oficiálních stížnostech na produkt Street View, který zobrazuje snímky ulic celého světa. Služba a s ní také sociální síť Buzz se znelíbila deseti zemím světa, včetně Kanady, Francie a Velké Británie. Státy prohlašují, že Google služby zahájil, aniž by zvážil narušení soukromí a zákony o ochraně osobních údajů. Google trvá na tom, že spolu tyto dvě události nemají souvislost a sešly se ve stejný čas úplnou náhodou.
Žebříček států s cenzurními požadavky vede Brazílie s 291 žádostmi o odstranění některých obsahů. Za jihoamerickou zemi se řadí Německo, Indie, Spojené státy a Jižní Korea. U České republiky neuvedl Google žádné údaje.
Konkrétní čísla Google nezveřejnil ani u Číny, která považuje cenzurní požadavky za státní tajemství. „V současnosti nemůžeme kvůli stanovisku Číny k těmto informacím uvést žádné konkrétní údaje,“ vysvětlují zástupci Googlu v prohlášení. Pokud by se Čína do žebříčku zařadila, stála by téměř jistě na prvních pozicích. Vláda totiž povoluje užití Googlu pouze uvnitř země a z výsledků vyhledávání blokuje tisíce webových stránek.
Společnost tímto způsobem také pokračuje v boji s čínskou vládou, kterou podezřívá z podpory hackerů v nabourání se do důležitých systémů Google. Po čtyřech letech se stala situace pro internetového giganta neúnosnou a stáhl se do Hongkongu, kde přístup k informacím není zdaleka tak omezený. Pro Číňany se však kvůli vládou provozovanému firewallu situace nezměnila.
Informace poskytnuté novou službou nezahrnují požadavky běžných uživatelů jako jsou soukromé osoby nebo firmy, které požadují odstranění obrázků, blogů nebo videí na YouTube. Údaje by se tak navýšily v řádech tisíců.
Další informace:
The Guardian Google releases tool to show government censorship requests
Nová aplikace Googlu zobrazující údaje o požadavcích cenzury