V Bolívii se chystá alternativní klimatická konference
Lenka PurtekováBolívijský prezident Evo Morales plánuje na konferenci vyhlásit celosvětové referendum o klimatu. Debatu povedou nejen politici, ekologové a aktivisté, ale i domorodci.
Prezidenti, politici, intelektuálové, vědci i hollywoodské hvězdy se připojí k více než patnácti tisícům domorodých obyvatel a tisícům občanských iniciativ z více než sta zemí světa v diskuzi o změnách klimatu. Příští týden začne v bolívijském městě Cochabamba Světová konference národů o klimatických změnách a právech Matky Země.
Konference nemá žádnou oficiální spojitost s klimatickými rozhovory v rámci OSN, tedy s poslední konferencí v Kodani a nadcházejícím summitem v mexickém Cancúnu. Podle bolívijského prezidenta Eva Moralese bude však hlasem nejchudších lidí světa a podpoří vlády, jež v rámci oficiálních jednání podporují razantnější postupy.
Morales chce také využít zasedání, aby vyhlásil největší světové referendum, ve kterém by měly hlasovat až dvě miliardy lidí o způsobech řešení klimatické krize. Bolívie chce dále iniciovat vytvoření charty OSN o právech planety a rovněž akčního plánu na zřízení mezinárodního klimatického soudního tribunálu.
„Nebudeme jednat za zavřenými dveřmi. Diskuze povedou komunity, kterých se klimatické změny nejvíc týkají a občanské organizace zabývající se touto problematikou,“ řekl velvyslanec Bolívie v OSN Pablo Solon.
Podle Solonových slov organizátoři akce doufají, že tento unikátní formát konference umožní přesunout moc zpět k lidem, kteří se musí k takto zásadnímu tématu sami vyjádřit. „Neočekáváme všeobecnou dohodu. Začneme však alespoň diskuze, které budou na rozdíl od Kodaně upřímné a otevřené,“ dodal.
Do Cochabamby, třetího největšího města Bolívie, vyšle své zástupce více než devadesát vlád světa. Pravděpodobnými účastníky jsou také vědec James Hansen, režisér filmu Avatar James Cameron, lingvista Noam Chomsky anebo herci Danny Glover, Robert Redford či Susan Sarandonová.
Konference se uskuteční v době oslav desátého výročí takzvané vodní války — masivní kampaně bolívijského lidového hnutí, jemuž se v roce 2000 podařilo zabránit privatizaci městských vodárenských sítí. Vodní válka se stala inspirací pro podobné kampaně v celé Latinské Americe a o pět let později nepřímo dopomohla Moralesovi stát se bolívijským prezidentem.
Světová konference o změnách klimatu a právech Matky Země se bude konat od 19. do 22. dubna. Hlavními tématy budou klimatický dluh, migranti a uprchlíci před klimatickými změnami, snížení emisí skleníkových plynů, lesy a změny klimatu, financování a sdílení technologií i domorodé obyvatelstvo. Myšlenku konference již podpořilo více než 240 místních a domorodých hnutí, nevládních organizací, ale i vědců a intelektuálů z celého světa.
Další informace:
The Guardian Hollywood stars join politicians at Bolivia's 'cool' global warming summit
IPS News From Copenhagen to Cochabamba
Oficiální stránky Světové konference národů o klimatických změnách a právech Matky Země