Fico hraje vabank a modlí se za Šefčoviče
Radek KubalaSlovensko směřuje k ústavní krizi, jelikož poslanci se ani nadvakrát nedohodli na kandidátech pro Ústavní soud. Z nastalého chaosu může nejvíce těžit Fico, který spoléhá na nového prezidenta a podporu Kotlebových fašistů.
Politika je náročné řemeslo. Schopnost upravit strategii tak, abyste vždy měli navrch, je ve středoevropském prostoru ojedinělá. Jedním z lidí, kteří toto řemeslo ovládají, je i bývalý slovenský premiér a předseda vládní strany SMER Robert Fico. Nutno říct, že bohužel.
Jinak si nelze vysvětlit, proč mu po turbulentním týdnu ve slovenské Národní Radě svitla naděje, že by se v budoucnu mohl stát předsedou Ústavního soudu. A to i za cenu ústavní krize a podpory Kotlebových fašistů z L'SNS. Ale popořadě. Ještě na začátku týdne to vypadalo, že Fico nemá šanci zakončit svou kariéru dvanáctiletým působením s imunitou v Košicích, kde Ústavní soud sídlí.
I pokud by nadpoloviční většina poslanců Fica schválila, o finálních jménech devíti nových soudců rozhoduje prezident Kiska. Poslanci pouze navrhují osmnáct kandidátů. A prezident už dopředu avizoval, že bývalý premiér mezi jeho koně nepatří. Před úterním hlasováním navíc vynesl předseda koaliční strany Most-Híd Béla Bugár informaci, že Fico o své podpoře vyjednává s fašisty z L'SNS.
Proto Bugárovci nakonec nepodpořili tajnou volbu, ve které by zřejmě Fico díky zákulisním dohodám prošel, ale volbu veřejnou. Na protest proti otevřenému hlasování poslanci SMERu a další vládní strany SNS vhazovali do volební urny prázdné lístky. Fico navíc v úterý demonstrativně odstoupil z hlasování. Národní rada nikoho nezvolila, znovu se proto hlasovalo ve čtvrtek.
Těsně před hlasováním přinesl slovenský Denník N informaci, že koaliční strany se bez přítomnosti bývalého premiéra shodly na šesti jménech, které by zajistily alespoň částečnou funkčnost Ústavního soudu. Fico byl v té době na pohřbu matky bývalého ředitele Slovenské informační služby (SIS) Jána Válka. V Košicích totiž už od příštího týdne budou sedět jen čtyři soudci ze třinácti, což je poněkud málo, a poslanci se proto rozhodli zachovat zodpovědně.
Při večerním hlasování a po návratu Roberta Fica však bylo vše jinak. Zástupci SMERu vhazovali bílé obálky, poslanci se tak na nových soudcích opět neshodli, a zajistili tím ústavní krizi. Zároveň však pro Fica svitla naděje, že nakonec svou kariéru přece jen zakončí v Košicích. Klíčové budou prezidentské volby, protože celý proces volby Ústavních soudců začíná znovu a bude o nich nejspíše rozhodovat až příští prezident.
Ficova vysoká hra
Do nich SMER vyslal místopředsedu Evropské komise a výsostného diplomata Maroše Šefčoviče. Ve středu zveřejněné průzkumy ukazují, že slovenští sociální demokraté měli šťastnou ruku. Šefčovič podle dvou průzkumů s přehledem vede, jeho podpora se pohybuje okolo dvaceti procent.
Za ním je zatím druhý opoziční kandidát Robert Mistrík s podporou Sulíkových SaS, SPOLU a s největší pravděpodobností také Maťovičovými OlaNO. Největším překvapením průzkumů je ale náhlý vzestup kandidátky Progresivného Slovenska Zuzany Čapútové, která Mistríkovi dýchá na záda. Případný úspěch advokátky, environmentální aktivistky a držitelky prestižní Goldmanovy ceny za kampaň proti skládce odpadů v Pezinku by byla pro progresivně smýšlející lidi povzbuzením.
O druhé kolo bojuje ze čtvrtého místa s malým odstupem také konspirátor a právník Štefan Harabin. Měsíc před volbami to tudíž vypadá, že ve druhém kole prezidentských voleb proti sobě stanou Šefčovič a někdo z této trojice.
Fico na Šefčoviče spoléhá. Při svém úterním odstoupení z kandidatury na Ústavního soudce zmínil, že by podle jeho názoru měl rozhodovat až příští prezident. Kiska má podle něj v prezidentském paláci už jen „svítit a topit“. Šefčovič se přímým otázkám o jmenování Fica prozatím úspěšně vyhýbá, ačkoliv jejich vztah je přinejmenším korektní. S blížícími se volbami však bude tato otázka stále více aktuální.
Ještě jeden předpoklad potřebuje Fico splnit, pokud chce šéfovat Ústavnímu soudu. Po čtvrteční šarádě a roztržkách mezi poslanci je jasné, že koaliční Most-Híd ho nepodpoří. A Kotlebovci či někteří poslanci SPOLU pro něj budou podle zákulisních informací slovenských novinářů hlasovat pouze v tajné volbě, kterou ale koaliční partneři SMERu nechtějí.
Není jisté, jestli celou situaci nezkomplikují předčasné volby, které kvůli vzájemným neshodám poslanci SMERu i Most-Hídu nevyloučili. Jejich konání je však v současnosti méně pravděpodobné.
Na Slovensku se figurky na šachovnici dynamicky přesouvají a není jasné, kdo nakonec jako první ohrozí krále. Robert Fico, kterého už mnozí komentátoři odepsali, má přitom nemalé šance vrátit se do hry zadními dveřmi. Snad mu je voliči na konci března zabouchnou a do prezidentského paláce vyšlou Čapútovou, nebo alespoň Mistríka. Možná pak u našich sousedů začne nová politická éra.