Agrofert ukončil sponzoring plesů Univerzity Karlovy. Ustoupil kritice studentů
Jan KašpárekKoncern Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše ukončil sponzorskou účast na reprezentačních plesech Univerzity Karlovy poté, co se proti němu vymezily studentské organizace druhé lékařské fakulty.
Koncern Agrofert spadající do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) stáhl svou sponzorskou účast na reprezentačním plesu Univerzity Karlovy. Učinil tak poté, co se proti ní vymezila část studentů v čele s mediky z druhé lékařské fakulty. V pátek to potvrdil rektor univerzity Tomáš Zima Deníku N. Část studentů ovšem pokládá rektorovu reakci za nedostatečnou. Zimovi totiž sponzoring od Agrofertu jako takový nevadí.
„Andrej Babiš je usvědčený spolupracovník Státní bezpečnosti, majitel mediálního impéria a trestně stíhaná osoba. Mimo to je holding Agrofert v současné době vyšetřován Evropskou komisí pro podezření ze střetu zájmů premiéra v souvislosti s evropskými dotacemi,“ uvedli studenti druhé lékařské fakulty v otevřeném dopise rektorovi s tím, že zde vidí rozpor s akademickou tradicí Univerzity Karlovy. Tu podle nich tvoří podpora demokracie, svoboda slova, morální hodnoty a odkaz osobností typu Jana Palacha.
Mediky v jejich iniciativě podpořili kolegové z Fakulty humanitních studií. „My, členové studentského spolku Studenti FHS UK a Studentské komory Akademického senátu FHS UK, se plně ztotožňujeme s otevřeným dopisem kolegů z 2. LF UK adresovaným rektorovi. Zároveň bychom jim touto cestou chtěli poděkovat za iniciativu, která zcela jistě přispěla k tomu, že společnost Agrofert odstoupila od smlouvy s Univerzitou Karlovou,“ napsali v pátečním stanovisku.
Rektor Zima ocenil, že studenti chtějí chránit dobré jméno univerzity, problém v angažmá Agrofertu ale nevidí. „Ples Univerzity má mnoho partnerů z řad velkých i malých společností. V případě podpory se jedná výhradně o zveřejnění log či reklamních vizuálů v rámci akce a poskytnutí vstupenek na ples. Zmiňovaná společnost Agrofert je jedním z mnoha partnerů a sponzorů od roku 2015 a platí pro ni stejná pravidla spolupráce jako pro všechny ostatní,“ odepsal kritikům.
Rektor problém sponzoringu bagaletizuje
Podle některých studentů Zima bere věc na lehkou váhu. „Pan rektor bohužel ve svém vyjádření neodpovídal na gró otevřeného dopisu. Nikdo nezpochybňoval, že má Agrofert stejnou smlouvu jako ostatní sponzoři. Nejen dopis, ale i vyjádření univerzity za facebookovou stránku Reprezentační plesy Univerzity Karlovy nám připadá jako bagatelizování problému, který my, studenti, vidíme. Doufáme, že se podobný přešlap nebude opakovat,“ sdělila Deníku Referendum předsedkyně Studentského spolku Agora z pedagogické fakulty Veronika Müllerová.
Další studentské organizace, jako je Politologický spolek POLIS, stanovisko teprve připravují, jiné se k věci vyjadřovat nechtějí. Kontroverzi podrobněji nekomentoval ani Zima, který Deníku N pouze řekl, že mu od Agrofertu „přišel dopis s tím, že nechtějí více jitřit atmosféru“. Koncern kauzu dále nekomentoval s tím, že je jedná o interní záležitost univerzity.
Každoroční reprezentační univerzity ples proběhl minulý v pátek. I po odchodu Agrofertu jej sponzorovala společnost ČEZ, stejně jako některé banky včetně té spadající pod investiční skupinu Ivana Jakaboviče a Jozefa Tkáče J&T. Ta v minulosti čelila různým obviněním včetně těch, podle nichž měla pomáhat zámožným klientům vyhýbat se platbě daní skrze odliv peněz do daňového ráje na Kypru.
Premiér je ve střetu zájmů, rozhodl černošický úřad
Agrofert, potažmo Babišovy svěřenské fondy AB private trust I a II, jsou dlouhodobě předmětem sporu mezi premiérem a opozicí, částí občanské společnosti a evropskými právníky. Zatímco Babiš tvrdí, že svěřenské fondy neovládá, množství kritiků i odborníků je přesvědčeno o opaku. To by znamenalo, že premiér přinejmenším od února 2017 porušuje novelizovaný zákon o střetu zájmů, podle kterého není přípustné současně působit ve vládě a kontrolovat firmu, jež pobírá evropské dotace nebo se zabývá mediální produkcí.
Premiérovy svěřenské fondy mohou porušovat oba zákazy — a podle nedávného rozhodnutí městského úřadu v Černošicích, do jehož působnosti spadá Babišovo trvalé bydliště, je opravdu porušují. Premiér se proti výsledku správního řízení nicméně hodlá odvolat a úřad ve svém vyjádření pro ČTK zkritizoval. „Nechápu, jak úředníci, kteří řeší dopravní přestupky, můžou rozhodovat o tak složitém právním problému,“ napsal.
Zjištění černošických úředníků nicméně odpovídá dřívějším právním expertízám, s nimiž přišla organizace Transparency International, Pirátská strana, ale i právní servis Evropské komise. V jeho stanovisku, které uniklo do médií začátkem prosince, se jednoznačně píše, že „pravomoci premiérovi umožňují ovlivňovat rozhodovací procesy, které vedou k implementaci peněz z fondů Evropské unie.“