Tucet ochránců přírody je venku z vazby. Pochyby o slovenské justici trvají
Redakce DRSlovenský generální prokurátor dnes rozhodl o propuštění aktivistů Greenpeace z vazby. Její uvalení označil za bezdůvodné. Jeho rozhodnutí následovalo po rostoucích protestech. Českým politikům byl osud aktivistů až na výjimky lhostejný.
Generální prokurátor Slovenské republiky Jaromír Čižnár dnes v jednu hodinu na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že vydal pokyn k propuštění dvanácti aktivistů organizace Greenpeace z vazby. Aktivisté v ní byli od minulého pátku na základě rozhodnutí místně příslušného soudu v Prievidzi, poté co se ve středu 28. listopadu účastnili protestu vyvěšením transparentu na těžební věž posledního slovenského uhelného dolu v obci Nováky.
Místní prokuratura aktivisty obvinila z trestného činu obecného ohrožení a uvalila na ně vazbu. Mezi dvanáctkou aktivistů bylo několik cizinců, Belgičané, Finové, jedna Němka a trojice Čechů, mezi nimi redaktor Deníku Referendum Radek Kubala, který se akce účastnil v rámci dovolené. Rozhodnutí o vazbě vyvolalo okamžitě vlnu nevole, vyslovil nad ním pochyby slovenský premiér Peter Pellegrini a prohlášení zastávající se aktivitsů vydalo i slovenské ministerstvo životního prostředí.
Generální prokurátor Juraj Čižnár na tiskové konferenci opakovaně a silně zdůraznil, že důvody k vazbě neexistovaly od samého počátku a že zadržení aktivisté byli zkráceni na svých lidských právech. „Nejsem alibista, abych čekal na rozhodnutí krajského soudu, když jsem přesvědčen, že žádné vazební důvody neexistovaly už v momentě podání návrhu,“ uvedl Čižnár. K samé podstatě skutku se odmítl vyjádřit, protože, jak řekl, nyní nebyla předmětem přezkumu.
Okresní soud v Prievidzi přitom v mezičase odmítl kauci od Greenpeace ve výši čtyřiadvaceti tisíc eur, tedy dva tisíce za každého z obviněných, a to s argumentem, že by „aktivisti mohli na svobodě pokračovat v trestné činnosti“. Soud se přitom nevěnoval skutečnosti, že žádný z vězněných ochránců přírody dosud nebyl nikdy trestně stíhaný. Za trestný čin, z nějž jsou obvinění, tedy úmyslné ohrožení provozu veřejně prospěšného zařízení, jim hrozí jeden až pět let vězení.
Rozhodnutí o zrušení vazby bude do věznice v Iľavě doručeno ještě dnes. Předpokládá se tedy, že všichni aktivisté budou již dnes volní. A velkou částí veřejnosti vítaní se zájmem, o jakém se ekologickým organizacím obvykle ani nesní. Represivní postup úřadů tak paradoxně vede k tomu, že se k akci a jejímu požadavku urychleně ukončit těžbu uhlí z důvodu rapidně postupujících klimatických změn připoutá větší pozornost, než v jakou mohli organizátoři protestu doufat ve svých nejsmělejších snech. Krátce před šestnáctou hodinou bylo skutečně všech dvanáct aktivistů z vazby propuštěno.
V Bratislavě včera demonstrovaly za propuštění aktivistů stovky lidí
Na podporu dvanácti aktivistů zatčených a uvězněných poté, co vyvěsili ve středu minulý týden transparent, se sešla v pondělí večer na bratislavském náměstí Slovenského národního povstání asi pětistovka lidí. Akci svolala slovenská pobočka Greenpeace.
Na akci, kterou provázel déšť a zima, promluvila jako první současná ředitelka slovenských Greenpeace Ivana Kohutková. Řekla, že odmítá, aby se k lidem, kteří upozorňují na závažný problém, přistupovalo jako ke zločincům. Zdůraznila, že Greenpeace se nikdy nevyhýbá tomu, aby neslo za své přímé akce odpovědnost. Postup slovenského soudu označila za nepřijatelný.
„Nenecháme se v žádném případě zastrašit,“ prohlásila. Přečetla také prohlášení vězněných aktivistů (viz infobox), které sepsali v neděli poté, co se dozvěděli, že nebudou propuštěni na svobodu, ale naopak budou přesunuti do vazební věznice v Ilavě.
Mikuláš Huba, bývalý slovenský poslanec, vědec a ochránce přírody poděkoval „statečným aktivistům a aktivistkám Greenpeace za odvahu“. Řekl mimo jiné: „Spojujme síly podobně jako v listopadu 1989 a nedovolme, aby se tato zem opět proměnila v Absurdistán, kterým byla v letech 1948 až 1989.“ Než odešel z pódia, zvolal: „Vivat Greenpeace!“
Juraj Melichár z ekologické organizace Přátelé Země popsal dopady Hornonitranských dolů na slovenskou společnost a krajinu. „Spálené uhlí z Hornonitranských dolů Prievidza má na svědomí přibližně padesát předčasných úmrtí a 427 závažných onemocnění ročně. V březnu tohoto roku navíc těžební firma znečistila potok Ťakov, za což jí hrozí pokuta až ve výši 165 tisíc eur,“ vyjmenoval.
Petr Kubala svého bratra a jeho kolegy přirovnal k osobnosti hnutí za emancipaci práv Afroameričanů Rose Parskové, která se proslavila tím, že 1. prosince 1955 odmítla v autobuse uvolnit místo vyhrazené bílým cestujícím. „Rosa porušila zákon, tak za to musela pykat. Z dnešního pohledu to zní absurdně, ale rozdělení autobusů na místa pro bílé a černé bylo legální. Doufám, že si už brzo bude většina lidí ťukat na čelo, že bylo někdy možné posílat lidi, upozorňující na katastrofální situaci životního prostředí, do vězení.“
„Na zastavení klimatické katastrofy máme podle Mezivládního panelu pro klimatickou změnu dvanáct let. Dvanáct lidí nám to odvážně připomnělo. Ochrana životního prostředí není zločin!“ uzavřel své vystoupení Petr Kubala.
Vazbu ekologických aktivistů kritizovali Zelení a Piráti. Ostatní české strany nezajímala
Dvanácti vězněným ochráncům přírody v minulých dnech vyjadřovali solidaritu různé organizace občanské společnosti. Zástupci českých politických stran — s výjimkou Zelených a Pirátů — ovšem k celému případu mlčeli.
Tuzemští politici na otázky, zda souhlasí s uvalováním vazby na ekologické aktivisty kvůli nenásilným akcím upozorňujícím na dopady změny klimatu a zda podniknou nějaké diplomatické kroky, jež by vedly k jejich propuštění, odpovídali zpravidla vyhýbavě. „O případu nemám žádné bližší informace. Proto by nebylo politicky korektní komentovat rozhodnutí nezávislého soudu,“ řekl Deníku Referendum Jiří Pospíšil (TOP 09).
Podobně hovořila i Jana Maláčová (ČSSD) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). „Jde o záležitost Slovenské republiky, která je suverénním státem. Doufám, že vše probíhá procesně správně,“ uvedla pro Deníku Referendum ministryně práce a sociálních věcí. Lidovecký předseda dodal, že „situací aktivistů by se mohla případně zabývat ministerstva vnitra a spravedlnosti. Ale na Slovensku — stejně jako u nás — existují opravné mechanismy, kdyby se ukázalo, že vazba nebyla důvodná“.
„Slovensko je právní stát a je proto třeba počítat s tím, že bude vymáhat platné zákony. Pokud jde o české občany, tak je ministerstvech vnitra a spravedlnosti, aby konaly v jejich prospěch. To není otázka politického tlaku. My proto budeme usilovat, aby ministerstva jednala ve prospěch našich občanů. Ale ti občané věděli, do čeho jdou. A každý, kdo porušuje právní řád, musí počítat s tím, že bude potrestán,“ řekl Deníku Referendum Vojtěch Filip (KSČM).
Výjimku představovali pouze zelení a pirátští politici. „Bezprecedentní uvalení vazby na skupinu osob, jež nenásilně vyjádřila nesouhlas s těžbou a spalováním uhlí, které prokazatelně poškozuje lidské životy i planetu, je naprosto nepřiměřené a absurdní. Pokud je vyvěšení transparentu považováno za hrozbu, je v ohrožení především svoboda slova,“ uvedl Petr Štěpánek (SZ).
Mikuláš Peksa společně Markétou Gregorovu (oba Piráti) pak společně adresovali dopis slovenskému ministrovi spravedlnosti Gáboru Gálovi (MOST-HÍD). „Veřejné vyjádření názoru je věc, která by neměla být exemplárně trestána. Domníváme se, že nenásilná vyjádření názoru a aktivismus jsou důležitou součástí funkční evropské demokracie a neradi bychom, aby se tento postup úřadu stal precedentem postoje demokratického státu vůči aktivním občanům. Tyto situace lze nepochybně řešit za použití podstatně menších postihů,“ napsali předsedkyně a místopředseda České pirátské strany.
Rozhodnutí prokurátora Čižnára debaty o přiměřenosti rozhodnutí o vazbě ukončuje. Lze očekávat, že v následujících dnech se debata znovu stočí ke slovenskému represivnímu systému a ke stavu tamější justice, je-li schopna produkovat takováto rozhodnutí. Trestní stíhání ochránců přírody zatím zastaveno nebylo, prokurátor rozhodl pouze o okamžitém ukončení vazby. Je jasné, že ochránci přírody i zastánci občanských práv se s tím nesmíří.
A je také jasné, že Greenpeace se zvýšené pozornosti k tématu pokusí využít k prosazení co nejrychlejšího ukončení těžby v posledním slovenském dole, jehož provozovazel firma Hornonitranské doly se navíc netěší dobré pověsti. Firma je obtěžkána řadou ekologických a korupčních skandálů.
JAN GRUBER, JAKUB PATOČKA, ZUZANA VLASATÁ