Trapné hrátky okolo voleb středoškoláků „nanečisto“

Jiří Pehe

Ministerstvo školství letos nezaštítí projekt Studentské volby, který je naplánován na konec dubna. Vyslyšelo tak kritiky z řad ČSSD, kteří se bojí, že by volby dopadly v jejich neprospěch.

Iniciativa organizace Člověk v tísni zorganizovat na středních školách a učilištích „volby nanečisto“ mezi studenty, kteří ještě legálně volit nemohou, není po chuti některým politickým stranám, ač je z hlediska budoucnosti české demokracie bezpochyby přínosná. Přinejmenším v tom, že by projekt na chvíli donutil příslušníky „facebookové“ generace přemýšlet o tom, jak a proč by se zachovali u volebních uren, kdyby volit mohli, a také by nepochybně rozpoutal mezi studenty spontánní diskusi o politice.

Abych nebyl obviněn, že zatajuji nepřímou osobní angažovanost v tomto projektu, předesílám hned na úvod, že projekt Člověka v tísni je financován americkou nadací CEE Trust (Fond pro občanskou společnost ve střední a východní Evropě), do níž přispívá pět velkých amerických nadací, a že jsem členem správní rady této nadace coby reprezentant střední Evropy.

„Volby nanečisto“ jsou součástí dlouhodobého projektu CEE Trust na podporu angažovanosti dospívajících lidí v politice a občanské společnosti. Projekt není české specifikum; vychází z poznání, že v nových demokraciích je s pomocí neotřelých postupů potřeba vtáhnout mladou generaci do demokratické politiky, která jinak dost skomírá.

V zemi, kde průzkumy naznačují rostoucí apolitičnost občanů a znechucení z politiky, by měl být jakýkoliv konstruktivní nápad, který má šanci zvýšit angažovanost mladých lidí v politice, vítán. Bohužel v české kotlině, jak se zdá, lze „zpolitizovat“ i občanskou výchovu, o kterou ve „volbách nanečisto“ především jde.

Politické strany, které se, možná po právu, obávají, že nedopadnou ve volbách patnáctiletých až osmnáctiletých studentů dobře, projekt kritizují. Zejména ČSSD a KDU-ČSL vyrazily do protiútoku s pomocí argumentů, že by mohl být porušen zákon o zákazu politické agitace na školách a mohla by být zneužita osobní data studentů.

×
Diskuse
April 9, 2010 v 6.33
zamyslet
Jako obvykle - brilantní.
April 9, 2010 v 7.27
zpolitizovaná občanská výchova
Téměř se vším souhlasím. Je rozhodně více než žádoucí, aby se ČSSD a KDU-ČSL proměnily a dokázaly poutavě nabídnout něco dobrého i mladé generaci. Na druhou stranu, pokud projekt voleb na školách organizuje Člověk v tísni, tak mi nezbývá než souhlasit s výhradou, že taková podoba "občanské výchovy" je opravdu hodně zpolitizovaná. Vedle nesporně důležité pomoci lidem v nouzi se totiž silně politicky angažuje a například téma lidských právo podle mého názoru prezentuje z perspektivy americké konzervativní pravice.
PS
April 9, 2010 v 12.21
nebezpečí levicového totalitarismu(to: Jan Beránek)
Já si myslím, že každý národ má určité zkušenosti, které jiné národy nemají. A poznatky z těchto zkušeností může jiné národy obohatit, v diskursech mohou být považovány za přednosti daných národů. Prostě máme tady určitou tradici a zkušenosti, které jsou naší předností, a na kterých bychom měli stavět. Čímž samozřejmě nemyslím odmítat levici.

Tedy podle mne je pozice Člověka v tísni, kdy bojuje především proti totalitarismu z levicových pozic, správná. Na druhou stranu kritiku totalitarismu ze strany pravice by měly dělat ve velké míře například země jižní ameriky.
April 9, 2010 v 15.25
opravdu občanská výchova?
Nedá mi to, abych se i při zcela kusých znalostech o podobě projektu (nevím o něm nic jiného, než co je uvedeno v článku) nezeptala, zda takové volby nanečisto jsou skutečně příspěvkem k občanské výchově? Nejedná se jen o další druh "chrtích dostihů"? Tedy lépe: nepřispívá takový projekt k prezentaci politiky pouze jako soutěže specifického druhu? Co je na volbách (ať načisto či nanečisto - dočista do čista) "občansky výchovného"?

Vzpomínám na jiný projekt. Před asi šesti lety se občanské sdružení Agora pokusilo prosadit v ČR s projektem Lidového parlamentu. Široce politickými diskusemi nepolitiků na půdorysu parlamentní diskuse. Projekt byl převzat z nizozemské televize. Agora uspořádala několik kol vlastními náklady, natočila demo a pokusila se domluvit spolupráci s Českou televizí - marně. Od roku 2004 pořádá každoroční středoškolskou diskusní soutěž Cestou do parlamentu. I když ani tomuhle projektu se nevyhnul prvek soutěže, alespoň pro účast v ní se studenti musí o témata veřejného života trochu zajímat, udělat si na ně vlastní názor a ještě ho v diskusi umět obhájit. Mezi podporovateli jsem bohužel CEE Trust nenašla. Možná, že Agora nenašla cestu k CEE Trustu. A nebo je její projekt příliš komplikovaný a dlouhodobý (příliš výchovný?) pro metody hodnocení a měření projektů v americkém fondu? Každopádně o něm v novinách na titulních stranách psát asi nikdy nebudou.
April 9, 2010 v 17.48
občanská výchova
1) V Rakousku zavedli volby od 16 let (jako první v EU). Jistě tomu předcházely i podobné projekty jako je ten svrchu diskutovaný. Navzdory hodně ponuré politické minulosti země by se ale nikdo u otázky "zpolitizovanosti" občanské výchovy dlouho nezdržoval. Alespoň z těchto dětských střevíčků už vyrostli.

2) Že je Člověk v tísni organizace "profláklá", o tom snad netřeba vůbec diskutovat. Ledaže se o to člověk nezajímá - a pak se diví. Kupují se noviny, kupují se televize, kupují se NGO ...
A tomu se pak říká "trh idejí".
Rozhodně spuhlasím s projektem i s názory autora, ale musím říct, že v tomto je česká levice opravdu trochu nevinně ( což neznamená, že by se neměla zajímat o to, jak situaci zvrátit). Ale myslím, že spojování sociální demokracie s minulostí -kterou nezažili, tudíž mají silnější tendenci převzít černobílou interpretaci- a "gulová" agresivita mediálního diskursu ODS - jejich věku adekvátní - jim natolik zastiňuje obsah, že pravicové strany by volili i mnozí, kteří v diskusi o konkrétních problémech hledají řešení levicová.
April 11, 2010 v 6.43
ad PETR SALOMON
Ono to sotva půjde tak hezky úhledně rozdělit, jak navrhujete. Třídní boj je globální.