Trest za obsazení Šatovky nemá smysl, udělit ho ale musíme, řekl soud
Jan KašpárekMěstský soud v Praze uložil obecně prospěšné práce devíti squatterům stíhaným za několikadenní obsazení pražské usedlosti Šatovka. Nový rozsudek jim ale zrušil šestitisícovou pokutu. Rozhodnutí soudu je pravomocné.
Pražský městský soud odsoudil členy squatterského kolektivu Resurp Crew, kteří v únoru obsadili budovu Šatovky v Šáreckém údolí, k padesáti hodinám obecně prospěšných prací. Zrušil ale část rozhodnutí obvodního soudu pro Prahu 6, podle které měli squatteři navíc zaplatit i zhruba šestitisícovou pokutu. Ta odpovídala ceně petlice, jež měli při průniku do dlouhodobě neužívané usedlosti v Košířích údajně zničit. „Obávám se, že trest nemá žádný smysl, ale musíme ho uložit“, prohlásil soudce Luboš Vlasák.
Městský soud se zabýval odvoláním z obou stran. Zatímco státní zástupkyně pokládala rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 6 za příliš mírný a navrhovala zdvojnásobení sazby obecně prospěšných prací, obhájkyně Věra Nováková požadovala zproštění všech obvinění a překvalifikování trestného činu na přestupek.
Nováková argumentovala tím, že se trestný čin nepodařilo prokázat a že zde fakticky chybí poškozená strana. Dále poukázala na to, že starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), který se s aktivisty snažil vyjednávat, je posléze na Facebooku označil za „bandu stvoření, která jakoby přilétla z jiné planety“. Tím měl dát podle Novákové najevo, že se pro něj jedná především o ideový a politický spor, pro který je samotné obsazení Šatovky vedlejší.
Obhajoba stavěla také na rozhodnutí Ústavního soudu týkající se vyklizení někdejšího squattu Cibulka. Ústavní soud totiž v tomto případě konstatoval, že spor mezi vlastníkem objektu a squattery měl být řešen občanskoprávní cestou, nikoliv policejním zásahem.