Smrt palestinského novináře bude předmětem vyšetřování
František KalendaMezi osmi mrtvými Palestinci při demonstracích minulý pátek v Pásmu Gazy byl i novinář Jásir Murtadža. Zatímco izraelský ministr obrany ho bez důkazů označuje za teroristu, profesní organizace požadují vyšetření incidentu.
Už týden se na mezinárodním poli i v samotném Izraeli diskutuje o smrti palestinského novináře, který byl minulý pátek zastřelen při protestech u hraničního plotu v Pásmu Gazy. Novou vlnu rozhořčení na straně Palestinců a v širší novinářské komunitě vyvolaly výroky izraelského ministra obrany Avigdora Liebermana, podle něhož byl zabitý Jásir Murtadža vysoce postaveným členem radikálního hnutí Hamás.
„Mluvíme tady o příslušníkovi vojenského křídla Hamásu s hodností odpovídající kapitánovi, který v hnutí aktivně působil mnoho let,“ prohlásil Lieberman v úterý a dodal: „Jsme opět svědky toho, jak Hamás zneužívá média, ambulance i nemocné včetně pacientů s rakovinou, jež posílá do izraelských nemocnic, aby se v nich dopouštěli teroristických činů.“
Nejnovější Liebermanova obvinění přišla jen několik dní poté, co ministr obhajoval novinářovo zastřelení s odkazem na to, že nad hlavami izraelských vojáků operoval bezpilotní letadlo. Armádu Státu Izrael při té příležitosti označil za „nejmorálnější ozbrojené síly na světě“.
Směšné poznámky
Samotná armáda odmítla obě tvrzení potvrdit a ministr obrany pro ně dosud neposkytl žádné důkazy. Ostře se proti nim naopak ohradili Murtadžovi kolegové z produkční společnosti Ajn Media, která v minulosti úzce spolupracovala s regionálními pobočkami špičkových světových médií, jako je BBC Arabic, VICE nebo Al Jazeera Documentaries, a také s mezinárodními organizacemi UNICEF, UNRWA či Oxfam.
Rašdí as-Serrádž, ředitel společnost Ajn Media, kterou Murtadža spoluzakládal, označil Liebermanova obvinění za „směšné poznámky, na které nemá smysl odpovídat. Jásir pracoval jako novinář léta a mimo jiné točil filmy pro Spojené národy, Čínu a tak dále. [Izraelci] zabili novináře a měli by se k tomu přiznat.“
Proti ministrovým tvrzením navíc vypovídá zjištění, že společnost Ajn Media měsíc před Murtadžovou smrtí obdržela grant amerického ministerstva zahraničí ve výši téměř dvanácti tisíc dolarů. Každý takový grant je přidělován po pečlivém prověřování příslušné organizace a jejích spolupracovníků, experti tedy považují za téměř vyloučené, aby mohl být udělen někomu ve spolupráci se skupinou označovanou od roku 1997 Spojenými státy za teroristickou.
Pochod za návrat
Jásir Murtadža byl zastřelen minulý pátek při masových protestech v Pásmu Gazy známých jako „Velký pochod za návrat“. Během kampaně, která začala 30. března a má vyvrcholit 15. května na den vyhlášení Státu Izrael (Palestinci tento den nazývají „Den katastrofy“), se desetitisíce Palestinců vydávají na hraniční plot s Izraelem, aby upozornili na historické i současné zabírání půdy a protestovali proti blokádě území.
Zatímco palestinská strana označuje protesty převážně za nenásilné, Izrael je pokládá za bezpečnostní hrozbu a tvrdí, že k užití síly se uchyluje pouze v případě „násilných protestů a teroristických aktivit včetně střelby [na izraelské] vojáky a pokusů infiltrovat se do Izraele“.
„Používáme vodní děla, slzný plyn a další způsoby, jak výtržníky udržet od pohraničního plotu. Smrtící prostředky užíváme zřídka a výhradně proti konkrétním osobám, které představují hrozbu naší bezpečnostní infrastruktury,“ vysvětloval pro CNN postup Izraelských ozbrojených sil jejich mluvčí Jonathan Conricus.
Nutnost vyšetřování
Podle informací světových agentur i izraelských médií měl na sobě Murtadža modrou vestu s velkým nápisem „PRESS“ a stál nejméně sto metrů od hraniční zdi, přesto jej v odpoledních hodinách zasáhla kulka do břicha. Novinář, který na místě natáčel dokument o demonstracích, byl převezen do nemocnice, kde o dvanáct hodin později střelnému zranění podlehl. Jeho příbuzní a kolegové tvrdí, že k dokumentárním účelům sice občas užíval bezpilotní letadlo, v den své smrti však byl vybaven pouze fotoaparátem.
Detailní vyšetřování okolností Murtadžova zastřelení nyní požadují domácí i mezinárodní organizace a novinářské spolky. Dopis s touto žádostí již v sobotu zaslala vrchnímu veliteli armády izraelská Národní asociace novinářů. Přestože Liebermanovo ministerstvo obrany požadavky na vyšetřování odmítlo jako „pokrytectví a čirou hloupost“, samotné Izraelské ozbrojené síly oznámily, že se incidentem budou zabývat.
„Izraelské ozbrojené síly necílí úmyslně na novináře,“ citoval server Ynet prohlášení armády. Právě to ale tvrdí palestinští aktivisté, podle nichž jsou útoky na žurnalisty součástí izraelské strategie zastrašování. Palestinský syndikát vyčíslil, že jen při pátečních protestech zraněno dalších sedm jejich kolegů.