Na sídlišti Ďáblice začala demolice, Praha 8 nejedná
Petra DvořákováJeště před týdnem starosta Prahy 8 tvrdil, že dělníci na sídlišti Ďáblice pouze vyměňují střešní krytinu. V pondělí 23. října začala demolice. Starosta je na dovolené. Mezi obyvateli převládá pocit, že spor s developerem prohráli.
„Převládá pocit zmaru, bezmoci a pocit, že nám nikdo nám nepomohl. Většina lidí to vnímá tak, že jsme prohráli, že už si může developer dělat cokoliv,“ popsal Jiří Hamerník Deníku Referendum svůj dojem z nálady na sídlišti Ďáblice. V pondělí 23. října začala demolice takzvaných krčků, zastřešení spojujícího na sídlišti objekty občanské vybavenosti u ulice Tanvaldská. Developerská společnost CPI chce zbourat jak krčky, tak objekty občanské vybavenosti a vybudovat místo nich bytové domy.
Obyvatelé proti záměru CPI protestují téměř rok jak kvůli zachování jedinečného rázu sídliště, tak kvůli sotva dostačujícím kapacitám občanské vybavenosti. Praha 8 v září schválila usnesení, že záměru developera zabrání všemi dostupnými prostředky. Přesto odbor dopravy Prahy 8 udělil společnosti Metta, která je dodavatelem CPI, zábor pozemku s krčky. Jelikož povolení k demolici už CPI získala ve zrychleném řízení, zábor pozemku znamenal poslední formalitu, kterou k zahájení demolice potřebovala.
„Krčků se zatím nedotkli, pouze se vyměňuje střešní krytina. Pokud začnou dělat něco jiného, zábor přestane platit,“ ujišťoval Deník Referendum ještě před týdnem starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD). Už minulý týden totiž dělníci zahájili práce na střešní desce nad krčky. Deník Referendum starostu informoval o tom, že společnost Metta je dodavatelem CPI a že podle zástupce developera se 23. října začnou bourat i krčky. Přesto Petrus nepodnikl žádné kroky, aby bourání zabránil.
Společnost Metta o zábor nepřišla. Krčky přilehlé k ulici Tanvaldská jsou téměř kompletně zbourány a příští týden má začít demolice protilehlých krčků přilehlých k ulici Střelničná. „Lidé se u bouraných krčků zastavují a brečí,“ popsala Deníku Referendum Michaela Krupičková z petičního výboru.
Nadále zůstává neobjasněné, jak je možné, že společnost Metta získala od odboru dopravy zábor. Místní obyvatelce nejprve jeden z úředníků tvrdil, že zábor povolili z důvodu havárie komunikace, následně kvůli spadlé větvi, která poškodila střechu obchodu Norma. Jenže dělníci se střechy Normy ani nedotkli, celou dobu pracovali výhradně na střeše nad spojovacími krčky.
„O zábor jsme požádali z důvodu havarijního stavu přístřešku,“ řekl Deníku Referendum zástupce Metty René Löffelmann. Starosta Petrus na webu Prahy 8 uvedl, že společnost Metta úřad uvedla v omyl. Zástupce Metty prý vyzve, aby vysvětlili, proč zvolili postup s využitím havarijního záboru.
Revitalizace stavbou vícepatrových budov
Usnesení proti výstavbě na sídlišti Ďáblice přijala v září nejen Praha 8, ale i magistrát. Magistrátní odbor územního rozvoje nyní vyhodnocuje územní studii developera, rozhodnutí by mělo padnout v řádu týdnů. „To je proces, v kterém nemůžeme developerovi bránit. Předpokládám, že stanovisko bude záporné,“ řekla pro Deník Referendum náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Trojkoalice).
Developer vypracoval několik různých verzí, podlažnost projektu kvůli tlaku městské části postupně snižoval. Současná studie zahrnuje tři šestipatrové komplexy a jeden šestnáctipatrový věžák. Za zmínku stojí, že sídliště je podle územního plánu stabilizovaným územím, tudíž se v něm může pouze revitalizovat. Developer proto projekt výstavby vícepatrových budov nazývá revitalizací.
Developer chce na sídlišti demolovat a stavět na dalších třech místech. Magistrát však v tomto případě vlastní pozemky, na nichž se objekty ve vlastnictví CPI nacházejí. Developer usiluje o jejich koupi.
„Pro obě strany je vždy výhodnější, aby budovu i pozemky pod budovou vlastnil jeden subjekt. Město ale pozemky prodá až ve chvíli, kdy bude písemnou dohodou rozhodnuto o revitalizaci objektů. V dohodě bude samozřejmě jasně stanoveno, kolik metrů čtverečních se má stavět, jak to má být vysoké,“ odpovídá Kolínská.
„Projekt, co je teď na stole, je pro město nepřijatelný. Základem je, aby v objektech fungovala občanská vybavenost, která byla původně v provozu. Umím si představit i drobné navýšení podlaží, v nichž by mohly být i byty, ale jestli to mají dvě patra nebo tři patra, ať rozhodnou architekti,“ doplňuje náměstkyně primátorky.
Otevřený dopis: Podle ministerstva nevhodná forma komunikace
Aktivisté z Ďáblic se snaží zachránit ráz jednoho ze tří nejkrásnějších českých sídlišť i skrz ministerstvo kultury. Jejich podnět k zahájení rozhodování o tom, zda má být sídliště prohlášeno pro svou jedinečnou architekturu památkou, však ministerstvo zamítlo. Urbanistické hodnoty panelových sídlišť by podle ministerstva měly chránit obce regulačními plány.
Aktivisté však s tak rychlým zamítnutím nesouhlasí a zaslali ministrovi kultury otevřený dopis, v němž žádají o zahájení standardního řízení. Tisková mluvčí ministerstva Simona Cigánková otevřený dopis označila za „nevhodnou formu komunikace“. Přesto se nyní sídlištěm začaly zabývat alespoň poradní orgány Národního památkového ústavu, které ve věci vydají stanovisko.
Developer chce s výstavbou začít přibližně za rok, hájí se například bojem za dostupnost bydlení. Jenže už teď bydlí na sídlišti přes dvacet tisíc lidí, kterým sotva stačí kapacity místních školek či lékařů. Mnozí bydlí na sídlišti už od sedmdesátých let. „Vnímám to jako symbolický konflikt. Konflikt, který ukáže, zda už tu o všem opravdu rozhodují peníze,“ uzavírá pro Deník Referendum Michaela Krupičková.