Babiš by měl v politice skončit, zní před mimořádnou schůzí ze Sněmovny
Jan GruberPoslanci se na mimořádné schůzi budou zabývat uniklými nahrávkami, na nichž Andrej Babiš koordinuje přípravu článků proti svým politickým protivníkům. Většina politických stran se domnívá, že by ministr financí měl odejít z politiky.
Poslanecká sněmovna se ve středu sejde na mimořádné schůzi, která byla svolána na základě žádosti občanských demokratů a TOP 09. Na programu jednání je pouze jeden bod „Zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti“. O svolání této schůze požádalo jednačtyřicet opozičních poslankyň a poslanců. Strany vládní koalice — sociální demokracie a lidovci — nebudou mimořádnému jednání bránit a hodlají hlasovat pro schválení programu schůze. Stejný postoj zastávají i komunisté.
Poslanci a poslankyně se budou zabývat nahrávkami, na nichž předseda hnutí ANO s redaktorem Mf Dnes Markem Přibilem koordinuje přípravu článků proti svým politickým konkurentům. Na první nahrávce se ministr financí vulgárně vyjadřoval o členech a členkách vlády, na druhé se s Přibilem bavil o zveřejňování kompromitujících materiálů. Třetí nahrávka zachycuje redaktora Mf Dnes, který ministrovi financí nabízí části spisu z kauzy Beretta. Kauza se týká údajného vynášení informací za úplatů z trestních spisů v případech Pražského dopravního podniku a Nemocnice Na Homolce.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka označil Babišovo chování za zcela nepřijatelné. „Vypadá to, že ministr financí zřejmě zneužíval v politickém boji nejen svoje média, ale i nelegálně pořízené policejní spisy. Povinností každého občana, a politika dvojnásob, je obrátit se v situaci, kdy se mu do ruky dostane živý spis, na policii. Babiš by měl doložit, že tak tehdy okamžitě učinil,“ řekl premiér.
Babiš nemůže být součástí žádné vlády
Místopředseda ODS Martin Kupka je přesvědčen, že Babiš by měl po zveřejnění třetí nahrávky okamžitě rezignovat, odejít z politiky a omluvit se občanům, neboť jim lhal a podváděl je. „Je nepřípustné, aby vicepremiér země sbíral kompromitující informace na své konkurenty a koordinoval jejich zveřejňování v médiích,“ míní Kupka. Předseda občanských demokratů Petr Fiala dodal, že „Babiš se svými nevyřešenými finančními a dalšími problémy nemůže být součástí žádné vlády. Této ani žádné budoucí.“
Lidovci stejně jako ODS preferují, aby — stejně jako v jiných civilizovaných zemích — ministr financí, který doposud nevyvrátil autenticitu nahrávek o ovlivňování médií, odstoupil. „Pokud by totiž byly nahrávky pravdivé, tak by nám všem pan vicepremiér lhal. Zkrátka pokud taková pochybnost a podezření je, měl by sám ministr financí odejít a vrátit se očištěný,“ soudí předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
„Setrvání ministra Babiše ve vládní funkci nás v očích domácí i světové veřejnosti řadí do společnosti banánových republik. Pokládáme za nezbytné, aby ministr financí svoji funkci opustil co nejrychleji,“ stojí v prohlášení TOP 09, která navíc považuje za nevhodné, aby ministerstvo financí i nadále drželo hnutí ANO. „Agrofert, hnutí ANO a Andrej Babiš je jeden nedělitelný organismus. Ať bude za hnutí ANO nominován kdokoliv, bude vždy zastupovat zájmy Agrofertu,“ uvádí TOP 09.
Ministr financí zprvu tvrdil, že se k nahrávkám vůbec nehodlá vyjadřovat a pouze konstatoval, že podal trestní oznámení. Opakoval, že jejich zveřejnění považuje za skandální a odmítal, že by se s Přibilem vůbec kdy scházel. Vše označoval za podvrh a kampaň vůči své osobě. Během několika dní však Babiš otočil.
Přiznal, že se s redaktorem Mf Dnes stýkal. Nicméně odmítl, že by kohokoliv úkoloval a ovlivňoval média, která ještě nedávno vlastnil. „Byla to předem zorganizovaná provokace. Podělal jsem to,“ napsal Babiš. Vzápětí obvinil ministra vnitra Milana Chovance, že za celou kauzou stojí právě on. Sociální demokracie však jakoukoliv účast na kauze odmítá.