Řecko hrozí, že nepomůže-li mu Evropa, obrátí se na MMF
Petr JedličkaŘecko postavilo eurozónu před ultimátum, že si půjčí od Mezinárodního měnového fondu. Tím by utrpěla prestiž celé eurozóny, která si zakládá na vlastním zajištění stability. Jasno ohledně pomoci bude až po velkém summitu EU příští týden.
Řecko dalo bohatším státům EU jasně na vybranou: buďto prokáže solidaritu eurozóna, nebo se obrátíme jinam. Ve středu nastínil volbu tiskový mluvčí řecké vlády Jorgos Petalotis. Ve čtvrtek podobně promluvil i sám řecký premiér George Papandreou. „Jinam“ přitom dle posledních vyjádření řecké strany znamená na Mezinárodní měnový fond (MMF).
„Evropa musí přijít a říci OK, své jste udělali a my vám zajistíme totéž, co MMF, anebo bude Řecko muset jít přímo za Mezinárodním měnovým fondem,“ citoval Papandrea britský Guardian.
„Nikdo se nehrne pro pomoc k MMF (...), ale když nebude jiná možnost, budeme nuceni to zvážit,“ uvedl Petalotis pro AFP.
Řecko doposud nepožádalo o přímou finanční pomoc. Podle vyjádření guvernéra Řecké centrální banky z minulého týdne země „takovou podporu nepotřebuje“. Z krize, jež na ni kvůli vysokému zadlužení dopadá více než na ostatní členy eurozóny, se ale nedostane bez zahraničních půjček. Proto po EU požaduje garanci, dík které by mohlo prodat další dluhopisy se standardní úrokovou sazbou.
Unie, respektive sáty eurozóny, se k řeckému požadavku dosud jednoznačně nevyslovily. Pondělní schůzka ministrů financí států platících eurem sice přinesla určité indicie, že EU Řecku pomůže, ale detaily politici neprozradili. Komisař pro společnou měnu a hospodářství Olli Rehn i lucemburský premiér a předsedající eurozóny Jean-Claude Juncker pouze ujistili, že EU zakročí, bude-li ohrožena stabilita eura, a že existuje konkrétní plán koordinované bilaterální pomoci Řecku, na nějž je ovšem ještě brzy.
Všichni pozorovatelé se shodují, že jasno do záležitosti přinese až velký evropský summit, plánovaný na 25. března v Bruselu. Zřejmě i proto nikoho dle agenturních zpráv zatím nepopudilo, když George Papandreou doplnil volbu EU — MMF týdenní ultimativní lhůtou.
„Na základě rozhodnutí (summitu EU), bude Řecko nuceno učinit vlastní rozhodnutí ohledně dalšího postupu,“ dodal dle Guardianu řecký premiér.
The Guardian dále připomíná, že pokud by Řecko opravdu požádalo o pomoc MMF, šlo by o gesto, které by poškodilo prestiž celé eurozóny. Ta si doposud zakládala na tom, že je nejstabilnějším finančním prostředím na světě.
Na nátlak eurozóny již řecký parlament schválil všechna úsporná opatření, která mu kabinet George Papandrea předložil. Struktura balíčku, který obsahuje i zmrazení penzí a zvýšení DPH z devatenácti na jednadvacet procent, podnítila v Řecku silné protestní hnutí, které doposud neutichlo.
Poslední z velkých stávek proběhla v zemi v úterý, další jsou přichystány na příští týden. Vzhledem k tomu, že právě v den rozhodujícího evropského summitu slaví Řekové výročí národního povstání proti turecké nadvládě (a mají prázdniny), lze očekávat ještě větší demonstrace, než jaké byly k vidění doposud.
Další informace:
AFP Greek PM warns could resort to IMF
AFP 'Natural' for Greece to keep options open: EU aide
The Guardian Greek PM gives European leaders a week to produce rescue plan
Kathimerini Greece staying in eurozone, insists PM