Rumunsko: mobilizace proti krajní pravici přece jen vyšla. Prezidentem bude Dan
Petr JedličkaLiberálnímu primátorovi Bukurešti se povedlo stáhnout ohromný náskok krajně pravicového protivníka z prvního kola. Podle analytiků uspěl s mobilizací všech potřebných skupin. George Simiona naopak oslabily chyby v kampani.
Vypadalo to jako zbožné přání liberálního mainstreamu, nakonec to ale přeci jen vyšlo: odpůrcům krajně pravicového kandidáta George Simiona v rumunských prezidentských volbách se podařilo k druhému kolu teď v neděli zmobilizovat rekordní počet voličů. Zatímco v prvním volebním kole 4. května hlasovalo celkově 9,4 milionů Rumunů (53,2 procenta oprávněných), nyní 18. května přišlo k urnám 11,5 milionu (64,7 procenta oprávněných).
Převážně v důsledku toho celkově nezvítězil Simion, ač v prvním kole získal ohromující podporu 41 procent. Novým prezidentem země se stane liberální primátor Bukurešti Nicușor Dan, kterého v prvním kole volily sotva dva miliony lidí; ve druhém ale přes 6,1 milionu.
„Není nemístnou nadsázkou říci, že Rumunsko dnes šokovalo svět. Nicușor Dan šel do druhého kola se ztrátou dva miliony hlasů (na Simiona). Nakonec o 830 tisíc hlasů zvítězil. Jde tu o unikátní politický comeback rumunské volební historie,“ shrnují ve volebním speciálu partneři z rumunského HotNews.
Autoři prvních analýz vysvětlují popsanou skutečnost kombinací několika jevů. Za prvé, Nicușor Dan kandidoval jako nezávislý, a tak nemusel tolik mluvit o korupčních aférách a celkovém chování rumunských hlavních stran; v kampani se naopak proti korupci hlasitě vymezoval, třebaže dané strany ho tu více, tu méně podporovaly.
Za druhé, Simion — zvyklý sbírat protestní hlasy — nezvládl příliš specifika kampaně před druhým kolem, zvláště interakci s médii. Jak připomíná v tematickém textu maďarský web HVG, namísto slibované série debat se zúčastnil jen dvou, v nichž nezanechal dobrý dojem. Novináře, kteří s ním chtěli mluvit, následně napadal, a vposledku odjel úplně ze země — navštěvoval spřízněné politiky v zahraničí.
Dan mezitím vedl intenzivní kampaň přímo doma a plně využíval uvolněný prostor v masmédiích.
Za třetí, mobilizace se protisimionovskému táboru povedla u všech skupin považovaných pro možný obrat za klíčové: u mladší generace, u městských voličů i u méně angažované části rumunské šestimilionové diaspory ve zbytku EU. „Na rozdíl od prvního kola volilo ve městech nyní o 1,5 milionu lidí více než ve venkovských oblastech (...) Účast ve skupině prvovoličů vzrostla oproti prvnímu kolu o třicet procent a účast ve skupině 25—34 let o šestadvacet procent,“ doplňuje k daným bodům HVG.
Zpráva●Petr Jedlička
„Proti systému, před nímž prchli“. Rumunské volby zaujaly i radikalitou diaspory
Rumuni v diaspoře zaujali v minulých volbách jasnou krajněpravicovou preferencí. Simion na ně spoléhal zjevně i nyní, jelikož se v počátcích započítávání jejich hlasů prohlásil za vítěze — i když exitpolly ukazovaly na opak. V pozdních nočních hodinách se nicméně ukázalo, že tentokrát je vše jinak. Sám Simion pak ještě před pondělním ránem natočil video, v němž porážku uznal.
Komentátoři velkých médií aktuálně vyzdvihují, jak důležitý je výsledek rumunských voleb pro celou Evropu. Simion kandidoval s vizí sledovat politickou cestu Viktora Orbána a Donalda Trumpa. Explicitně chtěl Rumunsko stáhnout ze všech aktivit na podporu Ukrajiny, což by vzhledem k poloze Rumunska a značným pravomocím tamního prezidenta bylo jistě hned znát.
Zároveň se ale připomíná, jak velký politický kapitál Simion i jeho strana AUR z prezidentských voleb vytěžili. I nově zvolený prezident Dan v prvním povolebním projevu připomenul, že Rumunsko potřebuje změny zvláště v oblasti občanské angažovanosti, fungování institucí, celospolečenského dialogu a boje s korupcí — jinak se politická situace v zemi nezlepší.
