Koalice prosadila elektronickou evidenci. Znásilňujete demokracii, tvrdí pravice
Vratislav DostálNavzdory obstrukcím koalice prosadila schválení elektronické evidence tržeb. Podařilo se jí to za cenu porušení jednacího řádu: do diskuse bylo totiž nahlášeno ještě šestnáct poslanců. Pravice se chce svých práv domáhat u Ústavního soudu.
Vláda sociálních demokratů, hnutí ANO a KDU-ČSL ve středu prosadila v Poslanecké sněmovně elektronickou evidenci tržeb. Koalici se tak podařilo prolomit obstrukce pravicové opozice. ODS a TOP 09 přitom původně tvrdily, že zákon ve třetím čtení neprojde, slibovaly blokádu dolní komory až do sněmovních voleb.
Taktika, kterou zvolila koalice, byla vcelku jednoduchá. Již předminulý pátek nechal poslanec ANO Jaroslav Faltýnek načíst procedurální návrh — tedy návrh, ke kterému se podle jednacího řádu sněmovny nevede rozprava —, dle kterého si sněmovna odhlasovala na dnešek pevný termín hlasování o EET.
Faltýnek ještě předtím zdůraznil, že poslanci v průběhu prvního, druhého a třetího čtení o zákoně diskutovali celkem osmatřicet hodin. Zjevně tak chtěl předejít argumentům, že koalice omezuje práva opozice vyjádřit se k projednávaným zákonům.
A tak, jak si koalice naplánovala, tak také učinila: navzdory tomu, že bylo do diskuse přihlášeno ještě šestnáct zákonodárců, přerušil předseda dolní komory Jan Hamáček z ČSSD v 11:00 rozpravu a vyzval poslance k hlasování. Po půlhodinové pauze, o kterou v ten moment požádal předseda sněmovní frakce KSČM Pavel Kováčik, se tak i stalo.
Pro zákon o elektronické evidenci tržeb nakonec hlasovalo 105 ze 145 přítomných poslanců. Komunisté se hlasování zdrželi, zástupci TOP 09 a ODS odešli na protest ze sálu. Sněmovna zároveň schválila návrh ministerstva financí na snížení DPH v oblasti stravovacích služeb z jedenadvaceti na patnáct procent s výjimkou alkoholických nápojů, a to od okamžiku účinnosti zákona.
TOP 09: Jsme svědky znásilnění demokracie
Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska se totiž dolní komora ocitla v historické situaci, která nemá v českém parlamentarismu obdobu: „Vůbec poprvé nedostali mí kolegové možnost nejen projevit svůj názor, ale dokonce ani předložit své návrhy, u kterých měli právo, aby sněmovna hlasovala.“
Podle něj by si měl každý občan položit otázku, zda jsme byli svědky demokratického procesu nebo znásilnění demokracie. „TOP 09 jasně říká, že dnešní jednání znamenalo okleštění demokracie. Budeme proti tomu bojovat všemi prostředky a svým voličům slibujeme, že ústa si zacpat nenecháme,“ dodal předseda TOP 09.
Podle expertů koalice skutečně opoziční formace v jejich právech omezila. Pokud jde o ústavnost procedury, k té se nepochybně vyjádří Ústavní soud. Lídři občanských demokratů ihned po hlasování oznámili, že se na něj obrátí. V čí prospěch ústavní soudci rozhodnou, lze dopředu jen těžko odhadovat.
„Je to porušení jednacího řádu Poslanecké sněmovny. K hlasování může totiž sněmovna přistoupit až poté, co skončí rozprava, a dokud se do ní hlásí poslanci, za skončenou ji považovat nelze,“ uvedl už dříve v rozhovoru pro Deník Referendum politolog Jan Wintr.
„Musím říct, že je to hodně kreativní výklad jednacího řádu,“ doplnila Wintra bývalá soudkyně Ústavního soudu a současná senátorka Eliška Wagnerová. Také podle ní jednací řád nepočítá s tím, že by si poslanci mohli odhlasovat konkrétní hodinu, kdy budou o zákoně hlasovat. „Jednací řád v tomto hovoří jasně: dokud se hlásí řečníci, rozprava pokračuje,“ vysvětluje Wintr.
Koalice nejprve schválila omezení řečnické doby na dvakrát deset minut pro každého poslance, později všem zákonodárcům ale ani tento prostor nedopřála.
„S pokorou jsme přijali toto omezení, ale dnes v 11:00 koalice šestnácti mým kolegům zcela nedemokraticky a zcela nezákonným způsobem, s prominutím, ucpala hubu. Stalo se to vůbec poprvé, a prosím veřejnost, aby v tomto okamžiku, kdy byly potlačeny nejelementárnější demokratické zásady, zpozorněla,“ zdůrazňuje Kalousek.
Předtím, než sněmovna ve středu přistoupila k hlasování, bylo totiž do rozpravy přihlášeno ještě šestnáct zákonodárců. „Dámy a pánové, přistupujete k proceduře hlasování způsobem, který nemá oporu v zákoně, a který nemá ani oporu v demokratických tradicích. Vy dobře víte, že se chováte nezákonně,“ uvedl na plénu sněmovny předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
„Porušili jste zákon, a my s vámi tuto hru v této místnosti hrát nebudeme. Svoji odpovědnost si ponesete sami. Dovolte, abych vám řekl, že doufám, že ne navždy, ale pro tento den, ty dvě demokratické strany, které jsou koaličním partnerem Agrofertu, demokratické nejsou rovněž,“ zdůraznil.
ODS: Je to třídní boj proti podnikatelům
Podle občanských demokratů je schválení elektronické evidence tržeb černým dnem pro živnostníky a podnikatele. Občanští demokraté vládní návrh označují za třídní boj proti podnikatelům. „Pokud EET vstoupí v platnost, po našem vstupu do vlády ji zrušíme," slibují.
„Socialisté a populisté postupně utahují šrouby a české občany svírají dalšími a dalšími evidencemi, regulacemi, restrikcemi, rejstříky a registry. Pokud se někdo domnívá, že se ho EET netýká, není to pravda. EET nebude platit pouze pro některé podnikatele a živnostníky. Nakonec dopadne na všechny,“ tvrdí předseda ODS Petr Fiala.
Sněmovna nicméně rozhodla o tom, že se zavádění zákona rozdělí do čtyř fází. Koalice totiž podpořila pozměňovací návrh Jaroslava Klašky z KDU-ČSL, který se vztahoval na řemeslníky. Ti tak budou údaje o tržbách do evidence posílat až jako poslední, zřejmě od května 2018.
Jako první dopadne zákon na restaurace a hotely, a to nejspíš od letošního listopadu. Po dalších třech měsících se zákon začne vztahovat také na maloobchod a velkoobchod. Všechna ostatní odvětví kromě řemeslníků by měla začít evidovat tržby od šestnáctého měsíce od účinnosti zákona, nejspíš tedy od března roku 2018.
Vláda si od schválení zákona slibuje účinnější boj proti daňovým únikům a lepší výběr daní od všech, kdo mají daňovou povinnost. „Je to spravedlivé řešení vůči všem občanům. Od zavedení EET si slibujeme narovnání podmínek v podnikatelském prostředí, boj proti krácení tržeb a samozřejmě také dodatečný přínos do státního rozpočtu,“ uvedl Václav Votava, místopředseda sněmovní frakce ČSSD.