Tři Ivani a hejtman
Lukáš JelínekHejtman Rozbořil zatím odmítá odstoupit, čímž se staví do role Babišova snadného terče. Jen skuteční političtí géniové umějí z okrajové větve kauzy učinit tahák a investovat ji do předvolební kampaně konkurence.
V Olomouci se minulý týden zatýkalo, vyslýchalo, padala obvinění z trestných činů. Ze všeho nejvíc se zdá, že přihlížíme „válce policajtů“.
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) si došlápl na regionální policejní špičky, které patrně pouštěly informace skupině podnikatelů a možná i politiků. Došlo dokonce na odstoupení několika klíčových policejních figur v Praze. Do řečí se dostala i Generální inspekce ozbrojených sborů (GIBS): nezametala varovné poznatky z Olomouce pod koberec?
Od olomouckých policistů vedou nitky k podnikateli Ivanu Kyselému, jenž je letitým přítelem a obchodním partnerem dalšího Ivana — Langera, exministra vnitra a kdysi prvního místopředsedy ODS. Langer za svého vládního angažmá pomohl ke kariéře i stávajícímu šéfovi GIBS, třetímu Ivanovi — Bílkovi.
Je opravdu jen náhodou, že začátkem týdne Generální inspekce bezpečnostních sborů zasahovala v ÚOOZ a dva lidi obvinila z úplatkářství a úniků informací z policejních spisů?
Kdyby přes Kyselého nevedly nitky k Langerovi, šlo by patrně o akci vesměs kvitovanou s povděkem. Jenže má svůj politický rozměr, navýšený navíc o poznatek z odposlechnuté schůzky olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila s druhým mužem olomoucké policie, na níž měla padnout korupční nabídka.
To je evidentně náhodně odhalená a skutečně okrajová linie celého případu, jenže Rozbořilovo chování a politické souvislosti daly vzniknout guláši, v němž se nyní mnozí snaží utopit dva patrony zásahu — šéfa ÚOOZ Roberta Šlachu a vrchního státního zástupce Ivo Ištvana. Jejich přitěžující okolností má být, že stáli za zásahem proti partě kolem Jany Nagyové, který se zatím žádného velkolepého soudního rozuzlení nedočkal.